1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
3 years ago
12

A 2 - gallon bottle of bleach costs $ 7.68 . What is the price per cup ? $

Mathematics
1 answer:
Otrada [13]3 years ago
5 0

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

7.68/32=0.24

There are 32 cups per 2 gallons. The total cost for 2 gallons is 7.68

You might be interested in
One hour after a hiker left a camp, a cyclist set out to catch up. If the hiker traveled 3 miles per hour and the cyclist travel
katrin [286]
Its 23.1 one because in 23 minutes they travel three miles

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the car dealer pays 85% of the base price and 75% of the installed options price from the manufacturer,
stira [4]

Answer:

$18,007,50

Step-by-step explanation:

First, you have to calculate the 85% of the base price that the dealer pays for the car:

base price: $18,750

$18,750*85%= $15,937.5

Second, you have to calculate the 75% of the installed options price that the dealer pays:

installed options price= $2,380

$2380*75%= $1,785

Third, you have to add the 85% of the base price plus the 75% of the installed options that the dealer has to pay and you also have to add the destination charge of $285:

$15,937.5+$1,785+$285= $18,007.5

According to this, the dealer has to pay $18,007.5 for the car with a base price of $18,750 and installed options price $2380  including a destination charge of $285.

7 0
3 years ago
Shelly is 3 years older than Michelle. 4 years ago the sum of their ages was 67. find the age of each person now
Murljashka [212]
If Shelly is 3 years older than Michael and There 67. Michael is 64 and Shelly is 67. Or Michael is 67 and Shelly is 70.

Hope I helped. Have a wonderful day
3 0
3 years ago
Solve these liner inequalities 2(x+1)>3(x-8)
raketka [301]
The answer for that problem is X<26
4 0
2 years ago
If a and b are independent events then it must be true that P(A|B)=P(A). TRUE OR FALSE.
Vesnalui [34]
This would be true because it shows that p equals either a or b and it also shows that p equals a which is true because it is one of the independent choices.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5x - 3= 7<br> what is x?
    6·2 answers
  • Can you please solve 2 and 3​
    10·1 answer
  • I Need Some Help!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • The midsegment through the legs of an isosceles triangle is 4 in. Find the sides of the triangle if its perimeter is 20 in. 24 p
    14·1 answer
  • Max and pedro both clean pools. Each charges a flat fee to clean a pool. Max cleans 12 pools in 8 hours and earned $270. Pedro c
    5·1 answer
  • A can of juice has a radius of 7 inches and a height of 8 inches. What is the volume of the can?
    15·1 answer
  • SOLVE FOR x:<br> 4x^2+6x=10
    12·1 answer
  • What is the answer i need help?
    7·1 answer
  • HELP!! I WILL give Brainly!! LINKS WILL BE REPORTED. THANK YOU!!
    10·1 answer
  • Assume your friend just took an exam made up of 20 true/false questions. further assume that your friend had no knowledge releva
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!