1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry_Shevchenko [17]
4 years ago
12

A 2 - gallon bottle of bleach costs $ 7.68 . What is the price per cup ? $

Mathematics
1 answer:
Otrada [13]4 years ago
5 0

Answer:

$0.24

Step-by-step explanation:

7.68/32=0.24

There are 32 cups per 2 gallons. The total cost for 2 gallons is 7.68

You might be interested in
PLEASE HELP I WILL GIVE YOU POINTS,BRAINLIEST, AND A COOKIE !!
Anna007 [38]

Answer:

20 maybe

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the product
andrezito [222]
Distribute the 8p to all of the numbers in the parenthesis. You would multiply the coefficient and add the exponents. The answer would be B.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED HELPPP #2 PLZZZZZZZ
Gelneren [198K]

Answer:

Step-by-step explanation:

p > 9

Hope that helps!

8 0
3 years ago
Si el Precio de Lista de una camiseta es de RD$500.00 y mi Margen de Beneficio es de 75%, tomando en cuenta que se venderán 200
Alik [6]

puedes mandarme esa respuesta a mi intagran por fis

Fee_paulino14

8 0
3 years ago
a bag contains 72 sweets. 16 are apple are flavoured and the rest are are starbery flavoured . write down the ratio of apple to
Soloha48 [4]

The required ratio of the given sweets is 2:7

Step-by-step explanation:

Given,

Total number of sweet = 72

Number of apple flavored sweet = 16

To find the ratio of strawberry sweets and apple sweets

So, the number of strawberry sweets = 72 - 16 = 56

Ratio of apple sweets and strawberry sweets = 16 : 56

= 2 : 7

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Slope = four fifths ,y-intercept = -1
    11·1 answer
  • I'm super confused. Can anybody answer while writing the steps?
    8·1 answer
  • How to find zeroes in intercept form y=4x^2-19x-5
    10·1 answer
  • Evaluate the expression 5x-3x+5 for each value of x
    10·1 answer
  • Is 19 equal to 4.358
    6·1 answer
  • Billy wants to hire a plumber to fix a faucet at his house. The plumber charges $125 initial fee and $85 per hour he is working.
    8·1 answer
  • Avery invested $200 in an account paying an interest rate of 6 7/8%
    6·2 answers
  • I'll give brainliest if you help me!!
    14·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • A tap discharges 30 litres of water in 2 minutes. How many minutes will it take for a container with a capacity of 80 litres to
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!