1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
3 years ago
12

Can someone just help me !

Mathematics
2 answers:
CaHeK987 [17]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

I can’t even read it.. ahh umm

Andrej [43]3 years ago
7 0

Answer:

\sqrt{a} 900 - 2

Step-by-step explanation:

I won't be answering using words.

1.     (3a+2a)(6a²+1-3)

2.    (5a)(6a²-2)

3.    6a² × 5a - 2 × 5a

4.    6a × 6a × 5a - 2 × 5a

5.    180a × 5a - 2

6.    900a - 2

7.    \sqrt{a} 900 - 2

You might be interested in
Which expression are equivalent to the given expression square root of 40
pickupchik [31]
I need picture!!!!!!!!!!
7 0
3 years ago
The price of a liter of milk increased 10% compared with last year . If the new price is $1.21 per liter , what was last years p
Alex Ar [27]

Answer:

$1.1

Step-by-step explanation:

First take if 110% is equals to $1.21 what about 100%

1.21×100=121÷110= $1.1

5 0
3 years ago
What are exactly two sums that are equivalent to 7(10a+3b)
lina2011 [118]
7(9a+4b) and 7(8a+5b)
7 0
3 years ago
A recipe for cookies requires 2/3 cup of butter.Rama wants to make 3/4 of the recipe.How many cups of butter should Rana use to
makkiz [27]

3/4 x 2/3 = 6/12 = 1/2

7 0
2 years ago
I need you show me your answer for number 51
iragen [17]
It's graph C. because on the first pair of numbers you can see that they both line up with the graph. Also, if you find the pattern between the numbers (x-3 and y-1) the graph C. lines up.

Hoped I helped! :)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1/2 of a box of cereal is divided equally between 4 bowls.How much cereal is in each bowl
    9·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • Anybody please help me with this.... I have a very important grade relying on this
    7·2 answers
  • A single die is rolled twice. The set of 36 equally likely outcomes is {(1, 1), (1, 2), (1, 3), (1, 4), (1, 5), (1, 6), (2, 1),
    7·1 answer
  • Simplify 2(x – 4) + 32: Simplify 9x + 4(x + 2) – 5:
    9·1 answer
  • Angle M and Angle N are vertical angles. The measure of Angle M is 3x – 18. The measure of Angle N is x + 30.
    9·1 answer
  • A jet's engine takes in 20 kilograms of air per second. The air is compressed, heated, and
    12·1 answer
  • What is the distance between the points (13 , -19) and (-12 , -19) in the coordinate plane?
    14·1 answer
  • Help me out with this problem ?​
    14·1 answer
  • Would you prefer a fully taxable investment earning 8.1 percent or a tax-exempt investment earning 6.1 percent
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!