1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
8

This is one question. Algebra 2 transformations

Mathematics
2 answers:
Talja [164]2 years ago
8 0

Answer:

End result is ln(-x) + 1

Step-by-step explanation:

1,  ln x + 2

2. ln(x + 2) + 2

3. ln(x + 2 - 2) + 2 = ln x + 2

4. ln x + 1

5. ln(-x) + 1

Oksanka [162]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

f(x) + n - shift the graph n units up

f(x) - n - shift the graph n units down

f(x - n) - shift the graph n units to the right

f(x + n) - shift the graph n units to the left

f(-x) - reflection over the y-axis

-f(x) - Reflection over the x-axis

=======================================

f(x) = ln(x)

1. 2 units up → f(x) + 2 = ln(x) + 2

2. 2 units right → f(x - 2) = ln(x - 2)

3. 2 units left → f(x + 2) = ln(x + 2)

4. Reflect y-axis → f(-x) = ln(-x)

If these are further transformations of the graph, then:

1. f(x) + 2 = ln(x) + 2

2. f(x - 2) + 2 = ln(x - 2) + 2

3. f(x - 2 + 2) + 2 = f(x) + 2 = ln(x) + 2

4. f(x) + 2 - 2 = f(x) = ln(x)

5. f(-x) = ln(-x)

You might be interested in
(8+3)n for n=6 help me please I'm not sure how to answer this problem how do I work this problem to get answer?
Andreas93 [3]

Answer:

54 ~ see below for explanation

Step-by-step explanation:

you're going to replace n with the 6 since n= 6

so (8+3)6

then you're going to add 8+3 in the parenthesis because of PEMDAS

(9)6

you're going to multiply 6 by 9 since 9 is in parenthesis (a number in parenthesis means multiply)

then you get 54 so the answer would be 54.

6 0
3 years ago
1. Ms. Procter was running at a speed of 9 minutes per mile. How long would it take her to
nikklg [1K]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The "core" inflation rate is typically defined as the change in consumer prices for all goods included in the CPI basket except
Ganezh [65]

Answer:

Higher

Step-by-step explanation:

1) In Macroeconomics, The core inflation rate does not include food and energy since these categories are way more volatile, due to oil and season matters. And statistically this measure looks for more robust items, to compose the core inflation in a more accurate way. The Consumer Prices Index (CPI) is the metric used for the cost of living.

Another Index, used by the Fed is the PCE, for the goods and services consumed by the US residents.

So, the Core inflation is based on CPI and PCE, <em>Personal Consumption Expenditure</em> therefore the inflation rate for the past year was higher than 4%, for it is not solely based on CPI index.

6 0
3 years ago
Darren is painting a wooden block as part of his art project The block is a rectangular prism that is 12cm long by 9 cm wide by
Ksenya-84 [330]

Answer:

<h3>The surface area in square meters that Darren has to paint is 426cm^2</h3><h3>∴ A=426cm^2</h3>

Step-by-step explanation:

Given that Darren is painting a wooden block is a rectangular prism

Its length is 12 cm ,width is 9 cm and height is 5 cm

<h3>To find the surface area in square meters that Darren has to paint :</h3>

Let l be the length, w be the width and h be the height

Then l=12 cm , w=9 cm and h=5 cm

The formula for the Surface area is

A=2(lw+wh+hl) square units

Substitute the values in formula we get,

A=2(12(9)+9(5)+5(12))

=2(108+45+60)

=2(213)

=426

<h3>∴ A=426cm^2</h3><h3>∴ the surface area in square meters that Darren has to paint is 426cm^2</h3>

5 0
3 years ago
The question is in the picture ​
Lera25 [3.4K]
USE SOCRACTIC IT WOULD REALLY HELP WITH THIS QUESTION
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe a transformation that would make quadrilateral ABCD into a square
    8·1 answer
  • (90x)^6 can this be simplified further?
    12·2 answers
  • Which statement is equivalent to the inequality 5z &lt; 30
    10·1 answer
  • How to find the slope
    6·1 answer
  • My father invests $5000 in a new bank that has an annual
    5·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • Alex wants to buy cupcakes for his work office but also does not want to spend over $25 because he doesn't like his co workers *
    6·1 answer
  • What is the solution to this inequality?
    13·1 answer
  • Which sets of angles add to equal 180°?
    15·1 answer
  • Help pls :,) (pls dont delete this) Is it C. or D.?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!