1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
11

Determine the larger of two consecutive integers whose sum add to 85

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
3 0

I'm pretty sure its D but im not too sure. Sorry about that :/

You might be interested in
Anyone know 4 equivalent fractions to 5/8,4/3,5/7 and 8/9? For 37 points plsss help
Alinara [238K]
4/8 equivalent =
8/16-
16/32-
32/64-
64/128
4 0
2 years ago
Mary has 25 stickers she wants to get to 73. How many stickers does Mary need?
AleksAgata [21]
She needs 48. literally just subtract 73-25 and then she needs 48 stickers so her total can be 73
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can I get help on this math question plzzzz
Vikki [24]
I’m pretty sure it’s cheese
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
An art class is making a mural for the school that has a triangle drawn in the middle. The length of the bottom of the triangle
Arte-miy333 [17]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the solution for −40 = 10c? <br> A. c = 1 <br> B. C = -1 <br> C. c = -4 <br> D. c = 4
Aleks [24]

Answer:

C. c = -4

Step-by-step explanation:

you must get c by itself. you have to divide both sides by 10. this gets rid of the 10c and keeps both sides equal

-40/10 = c

c = -4

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Someone help me solve this step by step and please answer within 20 minutes
    9·2 answers
  • What is greater 3.44 or 3.432
    9·1 answer
  • It Snowed from 7:18 AM to 11:33 AM<br>How long was it snowing?​
    8·2 answers
  • kevin’s savings accounts had x dollars in it at the beginning of the month.at the end of the month,there was 4% more money in ke
    12·1 answer
  • Help me on this question please!!!!
    6·1 answer
  • Can someone please help me with this problem ASAP thank you
    8·1 answer
  • Please help! No one has answered me all night!
    10·2 answers
  • Please help me in this!!!
    10·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • You pick a card at random. 4 5 6 6 7 8 9 )) What is P(prime)? Write your answer as a fraction or whole number.​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!