1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hoochie [10]
3 years ago
13

What is the square root

Mathematics
1 answer:
shusha [124]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Trying to factor as a Difference of Squares :

1.1      Factoring:  r2-96

Theory : A difference of two perfect squares,  A2 - B2  can be factored into  (A+B) • (A-B)

Proof :  (A+B) • (A-B) =

        A2 - AB + BA - B2 =

        A2 - AB + AB - B2 =

        A2 - B2

Note :  AB = BA is the commutative property of multiplication.

Note :  - AB + AB equals zero and is therefore eliminated from the expression.

Check : 96 is not a square !!

Ruling : Binomial can not be factored as the difference of two perfect squares.

Equation at the end of step  1  :

 r2 - 96  = 0

Step  2  :

Solving a Single Variable Equation :

2.1      Solve  :    r2-96 = 0

Add  96  to both sides of the equation :

                     r2 = 96

When two things are equal, their square roots are equal. Taking the square root of the two sides of the equation we get:  

                     r  =  ± √ 96  

Can  √ 96 be simplified ?

Yes!   The prime factorization of  96   is

  2•2•2•2•2•3

To be able to remove something from under the radical, there have to be  2  instances of it (because we are taking a square i.e. second root).

√ 96   =  √ 2•2•2•2•2•3   =2•2•√ 6   =

               ±  4 • √ 6

The equation has two real solutions  

These solutions are  r = 4 • ± √6 = ± 9.7980  

Two solutions were found :

                  r = 4 • ± √6 = ± 9.7980

Processing ends successfully

You might be interested in
Replace ∗ with a monomial so that the expression can be rewritten as a square of a sum or a difference: 25a^2+ ∗ + 1/4 b^2
zavuch27 [327]

Answer:

be rewritten as a square of a sum

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Write the word sentence as an inequality.
IrinaVladis [17]

Answer:

The inequality can be any number less than 10.

Step-by-step explanation:Like 9,8,7,6,5,4,3,2, and 1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The total cost of 4 goldfish and 3 guppies is $29. 3 goldfish and 5 guppoes cost $30. How much does each cost
Aneli [31]

let the goldfish be x and the guppies be y

4x + 3y = 29...equ(1)

3x + 5y = 30...equ(2)

multiplying equation 1 by 5 and equation 2 by 3

20x + 15y = 145...equ(1)

9x + 15y = 90...equ(2)

subtracting equation 2 from 1

11x = 55

∴x = 5

 substituting the value of x into equation

4(5) + 3y = 29

20 + 3y = 29

3y = 9

∴y =3

5 0
3 years ago
Why is Dexter’s claim incorrect? 8-4 Additional practice
Aleks [24]

By talking to his baby sister differently from the way he speaks to his teacher, this shows that he is developing an understanding of pragmatics.

<h3>What is pragmatics?</h3>

This can be used to explain the part of linguistics that has to do with the use of language in its given context.

The use of pragmatics comes up in conversations, and implications of what is being said.

Read more on pragmatics here:

brainly.com/question/8057719

#SPJ1

4 0
2 years ago
An animal shelter houses dogs, cats, and rabbits. There are 126 animals at the shelter. Of the animals, one-third are cats. Thre
Furkat [3]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

126/3=42

126-42=84

84/4=21

63 are dogs

42 are cats

and 21 are rabbits

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If you earn 15.50 per hour at market basket, how much do you earn in 5 1/2​
    9·1 answer
  • Which of the following pairs of numbers contains like fractions? A. 5⁄6 and 10⁄12 B. 3⁄2 and 2⁄3 C. 3 1⁄2 and 4 4⁄4 D. 6⁄7 and 1
    7·1 answer
  • The amount of money (in dollars) that it costs to purchase x square feet of carpet is given by f(x)=7.5x. The installation fee i
    10·2 answers
  • Find x and y when bxby = b8 and b4xb-2y=b2​
    10·1 answer
  • Larry paid $3.20 for 64 ounces of milk. How much did each ounce cost?
    7·1 answer
  • HELPPPPPPP PLSSSSSSSSS
    12·1 answer
  • If the vertex of a parabola is ​(-1,-10), what is the axis of​ symmetry?
    6·1 answer
  • Guys please help, does this look ok? :)<br>I'll give brainliest as well &lt;3​
    7·2 answers
  • Ben takes a 45 minute test. After answering 10 questions, the timer indicates that one-fifth of the total time is up. How much t
    5·1 answer
  • Myra ordered 648 roses for her flower shop. Her helpers made boquets for every 8 roses.How many bouquet of roses were made for s
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!