1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
15

Make or BuyBlasingham Company is currently manufacturing Part Q108, producing 35,000 units annually. The part is used in the pro

duction of several products made by Blasingham. The cost per unit for Q108 is as follows:Direct materials $ 6.00Direct labor 2.00Variable overhead 1.50Fixed overhead 3.50 Total $13.00All of the fixed overhead is common fixed overhead. An outside supplier has offered to sell the part to Blasingham for $11. There is no alternative use for the facilities currently used to produce the part.2. What is the most Blasingham would be willing to pay an outside supplier? If required, round your answer to the nearest cent.$ per unit3. If Blasingham buys the part, by how much will income increase or decrease?Decrease by $

Business
1 answer:
muminat3 years ago
7 0

Explanation:

The computation is shown below:

Particulars                   Cost Per unit in ($)

Direct Materials           $6

Direct Labor                  $2  

Variable Overhead  $1.5

Fixed Cost  ($77000 ÷ 35,000 units) $2.2

Total Cost per unit                                 $11.7

So,

1. He will buy the product as it is a saving of $0.7 ($11.7 - $11)

2) The most price willing to pay is $11.7

3) And, There is increase in income by $24,500 by multiply the 35,000 units with the $0.7 per unit in case of buying the part

You might be interested in
At the end of the year, the deferred tax asset account had a balance of $12.8 million attributable to a cumulative temporary dif
adoni [48]

Answer:

Please see attachment.

Explanation:

Please see attachment.

3 0
3 years ago
Mark is the inventory-control manager at Shield Corp. He usually places an order for steel rods based on the firm's daily requir
diamong [38]

Answer:

b. just-in-time inventory management

Explanation:

Just in Time (JIT) inventory relates to an inventory control program with the goal of making inventory conveniently able to meet demand, just not to the extent of overload where you have to store extra items. JIT inventory has been used to better cut costs, open up storage space, and reduce error levels.

8 0
4 years ago
The Conways received close to $40 million from the sale. However, shortly after the sale, the Conways regretted signing the non-
Lyrx [107]

Answer:

Incorrect

Explanation:

The Bard company has paid millions of dollar of consideration and requires that the Philip Conway Inc. would transfer the ownership of the RM Corporation to Bard. The court dismissed the case and said that the subsidiary is the property of Bard now because their was a flow of consideration from the part of Bard.

6 0
3 years ago
Radovilsky Manufacturing Company, in Hayward, California, makes flashing lights for toys. The company operates its production fa
Anna007 [38]

Answer:

Given,

Annual demand, D = 12500,

Setting up cost, S = $ 49,

Production rate per year, P =  production facility × capability of production = 300 × 105 = 31500,

Holding cost per year, H = $ 0.15,

Hence,

(i) Optimal size of the production run,

Q = \sqrt{\frac{2DS}{H(1-\frac{D}{P})}}=\sqrt{\frac{2\times 12500\times 49}{0.15(1-\frac{12500}{31500})}}=3679.60238126\approx 3680

(ii) Average holding cost per year,

=\frac{QH}{2}(1-\frac{D}{P})

=\frac{3680\times 0.15}{2}(1-\frac{12500}{31500})

=166.476190476

\approx \$ 166.48

(iii) Average setup cost per year,

=\frac{D}{Q}\times S

=\frac{12500}{3680}\times 49

=166.44021739

\approx \$ 166.44

(iv) Total cost per year = average setup cost per year + average holding cost per year + cost to purchase 12500 lights

= 166.44 + 166.48 + 12500(0.95)

= $ 12207.92

7 0
3 years ago
Please help!! URGENT! Question & answers in photo
FinnZ [79.3K]

Answer:

its black? or is it just mine

Explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are a senior sales and marketing analyst for a major retailing firm in Idaho. The marketing manager just stopped by your off
    6·1 answer
  • ​a decision maker whose utility function graphs as a straight line is
    11·1 answer
  • Suppose Pump-U-Up lowers the price of its gym membership by 10 percent and as a result, Sweat-It-Out experienced a 16 percent de
    11·1 answer
  • Which value describes the desire to be one’s own boss?
    14·2 answers
  • How would you address issues of equality
    15·1 answer
  • The Super Widget Corporation has 20,000 shares of stock outstanding. A. If it declares dividends of $42,500, what is the dividen
    15·1 answer
  • Click on the item below that contains a comma splice.
    9·1 answer
  • Which points are most efficient for the utilization of resources on a production possibilities diagram?
    15·1 answer
  • The break-even quantity for a certain kitchen appliance is 6,000 units. The selling price is $10 per unit, and the variable cost
    14·1 answer
  • A(n) _____________ assists in decision-making by considering the product/service, market, industry, and financial data.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!