1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
2 years ago
5

It costs $19.62 for 3.6 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound.

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX2 years ago
5 0

$6.52

Step-by-step explanation:

19.62/3.6= 6.54

alekssr [168]2 years ago
5 0

Answer:

$6.52

Step-by-step explanation:

19.62/3.6= 6.54

You might be interested in
Three screenshots, answer em all pls
Shtirlitz [24]
I just did the second one, the one that looks this a side ways L,
here are the points
(4,4). (5,4). (3,1). (3,2). (4,2). hope this helped
6 0
2 years ago
Help!! PLease someone
lawyer [7]
It is 5 you just have to count
7 0
3 years ago
Whats the answer i need help
julia-pushkina [17]
Answer)3.5
1)minus 17.5-14=3.5
2)14+3.5=17.5
3)keep adding 3.5
6 0
3 years ago
A line, y = mx +b, passes through the point (2,3) and is parallel to y = 2x + 3. What is the value of
diamong [38]

Answer:

The value of b is 3

Step-by-step explanation:

mx is the slope and b is the y intercept. I hope this helps!

4 0
2 years ago
If the point (x,/3/3) is on the unit circle what is x
Firlakuza [10]
The answer is B.

I  hope this helps. :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio for 42 pens : 35 pencils as a fraction is
    5·1 answer
  • Aubrey is selling tickets to a carnival. The function f(x) = 0.5x represents the amount of money in dollars Aubrey earns per tic
    9·2 answers
  • Meal program charges $0.25 fee charge , what is the payment amount
    10·1 answer
  • The triangles are similar. If QR = 9, QP = 6, and TU = 19, find TS. Round to the nearest tenth.
    13·2 answers
  • Television networks frequently run public opinion polls on issues of concern. One network conducted a scientific poll asking a q
    14·1 answer
  • What is the length of a rectangle with width 20 in, and area 172 in2
    13·1 answer
  • If m varies directly as v² and m =3, when v=2, calculate the value of m when v=9
    8·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the point (-2,-3)(−2,−3) and is parallel to the line 5x+2y=14
    8·1 answer
  • If AK= 29 what is KP?
    13·1 answer
  • Please Help Me Out Show You Work :) I will appreciate much
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!