1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
5

It costs $19.62 for 3.6 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound.

Mathematics
2 answers:
AlekseyPX3 years ago
5 0

$6.52

Step-by-step explanation:

19.62/3.6= 6.54

alekssr [168]3 years ago
5 0

Answer:

$6.52

Step-by-step explanation:

19.62/3.6= 6.54

You might be interested in
What is the remainder of f(x)=x^2+2x-4
Lena [83]

Answer:

i think its 12 sorry if its wrong

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Complex analysis/Compute:<br><br> 2+i/2-i=
leva [86]

Answer:

2 - 0.5 i

Step-by-step explanation:

proof

6 0
3 years ago
Select all sets for 6.375
mezya [45]
Where are the choices I forgot to put them
5 0
3 years ago
Draw any triangle on a paper a,b,c. measure sides with scale.write type of triangle.? ​
Dmitriy789 [7]

Answer:

Scalene Triangle

Step-by-step explanation:

Measure the side and if the none of the sides are equal then it will be a scalene triangle

4 0
3 years ago
What is 3×9-10÷2 please help
Anettt [7]

3x9-10/2

First take mind of PEMDAS

First multiply 3x9

27-10/2

now divide 10 by 2

27-5

22

so 3x9-10/2=22

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of the figure
    15·2 answers
  • Can someone solve this and explain the steps to this please
    7·1 answer
  • A large container of juice cost $1.95 less than three times the cost of the small container of juice what is the cost of a launc
    7·1 answer
  • Find the 50th term of the sequence 5,-2,-9,-16
    12·1 answer
  • You had a credit card balance of $186, then you purchased books for $174. CDs for $35, and a pair of shoes for $99 with the cred
    6·2 answers
  • I need help with my homework please answer this correctly
    11·2 answers
  • Can anyone do my khan academy for me
    10·2 answers
  • 4 congruent kites and connected an inscribed within a rectangle. The rectangle is 4 inches wide and 8 inches long. A greeting ca
    14·2 answers
  • Fraction of the diagram is shade
    11·1 answer
  • V= u +at U=2 A=-5 T=1/2 Work out the value of v
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!