1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
4 years ago
6

Instructions: Factor 182 as a product of primes. Input the number's prime factors in ascending order.

Mathematics
1 answer:
larisa86 [58]4 years ago
5 0

Answer:

  2, 7, 13

Step-by-step explanation:

182/2 = 91

91/7 = 13

The prime factors of 182 are 2, 7, and 13.

  182 = 2×7×13

You might be interested in
Someone please help me :( I have no idea what I’m doing here
siniylev [52]
SORRY I REALLY DONT KNOW
3 0
3 years ago
Find the value of the expression 63 - 21 + (3 x 11)
bixtya [17]

Answer: First solve the parentheses using order of operations. Then add and subtract from left to right.

Demo:

(3 * 11) = 33

Equation now looks like:

63 - 21 + 33

63 - 21 = 42

Equation now looks like:

42 + 33

42 + 33 = 75

The value of this expression is 75.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The quotient of 6 times a number and 16
alexandr1967 [171]
6x=16
÷6 both sides
x=16/6 or 8/3
4 0
3 years ago
Find the area and perimeter of the following
suter [353]

Answer:

Perimeter is 8x²y+26x

Area is 52x³y

Step-by-step explanation:

The perimeter is 2W+2L and area is LW

Perimeter:

2(4x²y)+2(13x)

8x²y+26x

Area:

(4x²y)(13x)

52x³y

3 0
3 years ago
Examples of rates in algebra
lbvjy [14]

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. ... When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Some examples of rate include cost rates, (for example potatoes cost R16,95 per kg or 16,95 R/kg) and speed (for example, a car travels at 60 km/h). When we calculate rate, we divide by the second value, so we are finding the amount per one unit.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a sphere with a radius of 12 units?
    10·1 answer
  • The equation x2 + y2 − 2x + 2y − 1 = 0 is the general form of the equation of a circle. What is the standard form of the equatio
    7·2 answers
  • 32% of what number is 16?
    15·1 answer
  • PLS HELP!!!!ILL MARK YOU THE BRAINLISt
    10·1 answer
  • In Australia the size of a typical home has increased from 220m to 245m over the past 10 years. Find the ratio of house area tod
    11·1 answer
  • Find the derivative of f(y)=9tan(y)-\sqrt{y}/4-10/y^5\sqrt{y}[/tex]
    10·1 answer
  • a hot dog stand sells two type of hot dogs: plain hot dogs and chili-cheese dogs. plain hot dogs code $3 and chili-cheese dogs c
    11·1 answer
  • In the video at the beginning of the lesson, how many 2-topping pizza combinations were there if there were 7 toppings to choose
    11·2 answers
  • Use the triangle formed by the vertices L(—3, 4), A(O, 5) and D(2, l). AL' A'D' is a triangle formed by using the transformation
    10·1 answer
  • My restaurant serves 50 bowls of soup a day. It uses 8oz of onions daily. I can purchase onions for 1.99 lb. And cut my own onio
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!