1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
8

Can u help if three times a number is increased by 4 the results is -8 . find the number

Mathematics
2 answers:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
8 0
Lets write x the number unknown

3x+4= -8
3x=-8-4
3x=-12
x= - 4
Fudgin [204]3 years ago
3 0
Write as an equation.

3n+4=-8

Whenever you have two things that are equal and you do the same thing to each of them, they will still be the same. We can use this to our advantage here. Just use inverse operations to get x on its own.

Subtract 4 from each side.

3n+4-4=-8-4 \\ 3n=-12

Divide each side by 3.

\frac{3n}3=\frac{-12}3 \\\\ \boxed{n=-4}
You might be interested in
Ms. Garcia watched 6 commercials
Aleonysh [2.5K]

Answer:

15 commercials

Step-by-step explanation:

6 commercials --> 24 minute

x commercials --> 60 minute(1 hour)

x*24 = 6*60

clear x

x = (6*60)/24

x= 15

6 0
3 years ago
What is 4 times 2 please I’m in need of an answer
MAXImum [283]
8 is the answer to your question
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution for the system<br> of equations shown IN the graph?
noname [10]

Answer:

(2,4)

Step-by-step explanation:

The solution for the system is where the two lines intersect.

The two lines intersect at x = 2 and y =4

(2,4)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I HAVE 5 MINUTES PLZ HELP! <br> (Multiple choice)
Gemiola [76]

Answer:

i think its B or A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP HELP I MIGHT DIE - Can a 24 volt controller handle a 36V battery
Flura [38]
Nooo im pretty sure it cannot
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of the expression.<br> b2 − a <br> for a = 4 and b = 5
    11·2 answers
  • Ordered pairs of x + y = 2
    5·1 answer
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • A map of New York has a scale of 1/2 inch : 5 miles. Cindy knows the
    6·1 answer
  • What a good men what a ever good men
    9·1 answer
  • Find the AREA of the triangle below. Round your answer to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • Can Someone please help me !!! ( you have to fill out the blanks )
    7·1 answer
  • Function f is defined by the equation f(x) = x2 1. What is f(2) ?​
    10·2 answers
  • two bicycle riders start from the same point and ride in opposite directions. one rider is moving twice as the other. in 3 hours
    13·1 answer
  • Read the screenshot thanks
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!