1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
3 years ago
14

One serving of granola provides 4% of the protein you need daily. You must get the remaining 48 grams from other sources. How ma

ny grams of protein do you need daily?
Mathematics
1 answer:
Inessa [10]3 years ago
3 0
X=grams of protein you need daily.
Remember (4%=4/100=0.04).

x=4% of x + 48 g

therefore, we can suggest this equation:
x=0.04x+ 48
x-0.04x=48
0.96x=48
x=48/0.96
x=50

Answer: 50 grams of proteins you need daily.

Other method:
the remaning is equal to =100%-4%=96%

Therefore: 96% of x=48
Remember (96%=96/100=0.96)

we can suggest this equation too.
0.96x=48
x=48/0.96
x=50

Answer:50 grams of proteins you need daily.
You might be interested in
Please please help me -
Hitman42 [59]

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which expression is equivalent to (^5sqrt3^2)^1/3
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

3^2/15

Step-by-step explanation:

(^5sqrt3^2)^1/3

(3^2/5)^1/3

multiply the powers

3^2/5*1/3

3^2/15

6 0
3 years ago
Dance lessons cost $198.75 for 15 classes
zysi [14]

Answer:

331.25

Step-by-step explanation:

First you want to find how much each class cost. So first you want to divide $198.75 by 15 and you will get 13.25. Once you do that you will multiply              13.25 by 25 to get 331.25. Your welcome.

6 0
3 years ago
Kim rolls a six-sided number cube labeled from 1 to 6.
makvit [3.9K]
The answer is A) 2/3
5 0
3 years ago
I will give you 5 stars and a heart!
Artemon [7]
So from these given details will be right choice A. sure because given that 1 unit cube = 1 inch so from this result that 48 unit cubes = 48 cubic inches 

hope this will help you 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the ways to represent the solution of inequality 5(x+2)>7x+2(x-1)
    6·1 answer
  • Please help with 17! the original image does not have the lines. thanks x
    5·1 answer
  • What is this questions anwser?? <br>928=1820+x
    7·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER!
    11·1 answer
  • What is 5/6 divided by 5/2
    15·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • In the diagram, how many pairs of vertical angles are shown? ​
    9·2 answers
  • Simplify (square root)2/^3(square root)2
    7·1 answer
  • How many variable terms are in the expression 3x3y + 5x2 − 4y + z + 9?
    10·1 answer
  • 3.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!