Answer:
1. 45 minutes a day cycling
2.$1.55 on each cup of coffee a day
Step-by-step explanation:
1. You would figure up how much he jogs per week by multiplying 15 times 5 which would be 75 minutes and then from there you would subtract 75 from 300 and get 225 and divide 225 and 5 and end up with 45
2. You would multiply $.75 by 4 to figure up how much he spends on donuts which is $3 and then subtract 15.40 from 3 and get 12.40 and divide 12.40 by 8 since he goes twice a day and end up with 1.55
Answer:
answer is b
Step-by-step explanation:
I'm smart bro
The correct answer is that noa is located at an elevation
The formula for the area of a trapezoid is 1/2 (b1 + b2) h
So, take your b1 and b2, 12 and 6, and add them together. You get 18.
Divide this by 2, and you get 9.
Now, multiply 9 by your height, which is 4.
9 x 4 = 36.
The area of the trapezoid is 36 square inches.
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb