1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
8

slyes grandparents invest $1500 in a college account earns 4.9% intrest that is compound annually. how much money will be in the

account after 10 years?
Mathematics
1 answer:
Klio2033 [76]3 years ago
8 0

Answer:

\$2,420.17      

Step-by-step explanation:

we know that    

The compound interest formula is equal to  

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}  

where  

A is the Final Investment Value  

P is the Principal amount of money to be invested  

r is the rate of interest  in decimal

t is Number of Time Periods  

n is the number of times interest is compounded per year

in this problem we have  

t=10\ years\\ P=\$1,500\\ r=4.9\%=4.9/100=0.049\\n=1  

substitute in the formula above

A=1,500(1+\frac{0.049}{1})^{1*10}

A=1,500(1.049)^{10}  

A=\$2,420.17      

You might be interested in
What is 100 divided by 5, (the answer) x 3 (the answer) x 79 (the answer) - 4
Pie

Answer:

4736

Step-by-step explanation:

1) 100 divided by 5 is 20

2) 20 times 3 is 60

3) 60 times 79 is 4740

4) 4740 subtract from 4 is 4736

5) Answer is 4736

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A helicopter descends at a rate of 450 feet per minute write the equation and sole the change in altitude of the helicopter afte
sweet [91]
Just divide the 450 by 5
8 0
4 years ago
How to simplify -1.71.
Neporo4naja [7]
171/100 (simplified)
3 0
3 years ago
Frank can buy red pens in boxes of 8 and blue pens in boxes of 10. He wants the same number of red pens as blue pens. Fill in th
Anarel [89]

Answer:

Frank must buy 2 pens to have equal number of each pens

8 0
3 years ago
Three friends paid 26.25 to see a movie how much did each ticket cost
matrenka [14]
$8.75 is the answer.
You divide 26.25 by 3.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 4/7 × 28 simplified
    10·1 answer
  • An integer between 8.1 and 9.1
    7·1 answer
  • The original price of a computer was reduced by 120 dollars. The new discounted price is 899 dollars
    15·1 answer
  • How many sig figs r there in 0.01724
    15·1 answer
  • A fruit juice company makes two kinds of juice blends, each in 1 gallon bottles. the regular mix uses 1/2 a gallon of orange jui
    8·1 answer
  • suppose there were 2 types of tickets to a show . advanced and same day adviced cost $30 . same day $25. for 1 performance 45 ti
    6·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Find the volume of the tank with a radius of 2 m and height of 5 m​
    7·2 answers
  • Help me out here real quick please
    11·1 answer
  • Mandy the elephant weighs 7,390 lbs her baby luna weighs 1492 how many more pounds does mandy weigh than luna
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!