1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
9

Is -3.5 greater than -1.5

Mathematics
2 answers:
kati45 [8]3 years ago
7 0

Answer:

No.

Step-by-step explanation:

On the number line, a number is greater than a number to its left. For example, 3 is to the left of 5, so 5 is greater than 3.

On the number line, -3.5 is to the left of -1.5, so -1.5 is greater than -3.5.

kotegsom [21]3 years ago
5 0

Answer:

No.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What number is between 0 and 1/3
antiseptic1488 [7]
1/6 should be the correct answer
7 0
3 years ago
Are the following ratios proportional 3/4 = 27/36? Write the process needed to determine if the two ratios are proportional to e
Arlecino [84]

Answer:knn

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Can someone please help me!
marishachu [46]

Answer:

for the first one it would be y=3x-4 the second one is y=x-3

Step-by-step explanation:

graph the one with the x behind it one the x axis and the one without a letter on the y axis

3 0
3 years ago
True or False: No matter which factors you start with, you will always end up with the same numbers in the end using prime facto
seropon [69]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

In Prime factorization, we are expected to obtain factors that are prime numbers that can multiply themselves to give the original number. So long as the first factor can divide the number without a remainder, other remaining factors can be multiplied together to give the original number.

Prime factorization of the number, 15 goes thus;

15/3=5

5/5=1

3*5=15

So, all the factors multiply to give the original number.

8 0
2 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • THE PROBLEM: You have the chance to win $100! But, in order to win the money, you need to pick one of these two games options, a
    6·2 answers
  • G(x)=\dfrac{x+6}{2}g(x)=
    14·1 answer
  • Jordan has 55 dollars she earns 67 dollars by doing cores how much money does jordan have now
    12·1 answer
  • What is the absolute value of 300-48t
    7·1 answer
  • 28:22:24 ratio simplyfied
    10·2 answers
  • A 9-yard roll of white paper costs $1.98. What is the unit price?
    11·1 answer
  • If mLP = 17 in., and mNP = 4 cm, mLN = ____ ??
    9·1 answer
  • What is the value of -6 x 2 .25
    5·2 answers
  • Mathhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
    14·1 answer
  • Which is the percent for 1.67
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!