1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
3 years ago
12

What is equivalent to (5x-6) (2x+3) ?

Mathematics
1 answer:
ioda3 years ago
7 0
Option A, because you split the (2x + 3) into 2x and 3.
You might be interested in
What does b represent in the equation of a line in the form y=mc+b
Olin [163]

Do you mean y = mx + b instead of y = mc + b? In that case:

b in y = mx + b format is the y-intercept, as this kind of equation is called slope-intercept form.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
blsea [12.9K]

Answer:

5.05

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Maureen went on a 3 day, 50 mile biking trip. The first day she biked 14.3 miles. The second day she biked 21.1 miles. How many
Mila [183]

Answer:

Step-by-step explanation:

14.3 + 21.1 + x = 50

35.4 + x = 50

x = 50 - 35.4

x = 14.6 <=== she biked 14.6 miles on the 3rd day

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please <br><br> will get rewared brainly if correct answer
larisa [96]

Well, split it into 3 shapes

21 x 10 = 210

3 x 6 = 18

2 x 6 = 12

210 + 18 + 12 = 240 square cm

imahe for more context

plzzz give me brainliest

5 0
3 years ago
How do i Factorise: x² + 7x + 6
padilas [110]

Answer:

wait I will send u

fast

Manns

akama

amjaa

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is m angle A B E?
    13·1 answer
  • Please help me on this geometry question. Is it x axis tangent or y axis tangent?
    14·1 answer
  • Mark runs 5 miles in 40 minutes. If he continues at the same rate, can he run 14 miles in 120 minutes?
    10·1 answer
  • Estimate the median number of texts sent per day by this group of middle school students.
    11·2 answers
  • If 12 shirts and a dress cost $450 and a dress costs the same as 3 shirts, then how much does a dress cost?
    8·1 answer
  • Round 355,790 to the nearest thousand
    14·2 answers
  • 1 3/7 times 2 3/4 =<br> I WILL REWARD BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Simplest form of 4500:80000 and 8100:144000​
    8·1 answer
  • Which expression is the best estimate of 1.25 + (-2.69)?
    11·1 answer
  • Nia increased her class average by 3% she now has 92% in her math class
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!