1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
3 years ago
15

-8.27 as a mixed number

Mathematics
2 answers:
densk [106]3 years ago
7 0

Answer: -8\frac{27}{100}

Step-by-step explanation: Make 0.27 a fraction.

Anastasy [175]3 years ago
5 0

Answer:

-8 27/100

<u>A mixed number consists of an integer followed by a proper fraction.</u>

You might be interested in
What is the slant height of a regular pyramid if its lateral area is 160 units² and the perimeter of the base is 40 units?
SSSSS [86.1K]

Answer:

The slant height of a regular pyramid is l=8\ units

Step-by-step explanation:

we know that

The lateral area of a regular pyramid is equal to

LA=\frac{1}{2}Pl

where

LA is the lateral area

P is the perimeter of the base

l is the slant height

we have

LA=160\ units^{2}

P=40\ units

substitute in the formula and solve for l

160=\frac{1}{2}(40)l

160=20l

l=160/20

l=8\ units

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1
kvv77 [185]

Answer: 2.7mm

Step-by-step explanation:

The formula for the circumference of a circle is given as 2πr. In thkw case, thw circumference is 17mm.

Therefore, 2πr = 17

2 × 3.14 × r = 17

6.28r = 17

r = 17/6.28

r = 2.7mm

Therefore the radius of the circle is 2.7mm

5 0
3 years ago
How can the product of 7 and 0.2 be determined using this number line?
sdas [7]

Answer:

The product is <u>1.4</u>

Step-by-step explanation:

Every time you multiply 0.2 by a number you will add 0.2 to the last number.

0.2 x 1 = 0.2

0.2 x 2 = 0.4

0.2 x 3 = 0.6

0.2 x 4 = 0.8

0.2 x 5 = 1.0

0.2 x 6 = 1.2

0.2 x 7 = 1.4

Hope this helps :)

sorry if im wrong

5 0
2 years ago
A pound of coffee costs $14.99what is the cost per ounce
alexdok [17]
There are 16 oz in a Pound. Take 14.99 and divide it by 16. This will give you the cost per oz. 14.99/16= .936875
6 0
3 years ago
Which point is not in the interior of sphere T?<br><br> T<br> J<br> H
adelina 88 [10]

Answer:

Point H is not in the interior of sphere T.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Plot the points A(−2,−3) , B(−3,0) , C(3,2) , and D(4,−1) . What type of quadrilateral is ABCD ? Justify your answer using mid-p
    8·1 answer
  • How the bloody hell do I answer these? Please explain how you did it.
    10·1 answer
  • Find the distance between 2 3/5 and -1 on a number line
    6·1 answer
  • I need the slope of each line.. need the answer
    11·1 answer
  • Solve by the substitution method 7x+6y = -17 -3x+y =18
    11·1 answer
  • When you buy 6 compact discs for $39, you get one additional disc free. what is your cost per disc?
    8·1 answer
  • Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Maya bought 4 apples and 5 peaches for $4.82. How much are apples and p
    11·1 answer
  • Please help me i need help with this please give me the answer
    14·1 answer
  • PLS HELPPPP ILL GIVE BRAINLIEST HELP HELP
    5·2 answers
  • If anyone knows this please help me
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!