Answer:
Mrs. Wong spend $545.76 on tiles.
Step-by-step explanation:
Mrs. Wong has 144 tiles that she is going to place on her square kitchen floor. If the tiles are $3.79 each, how much did Mrs. Wong spend on tile?
we are given
number of ties=144
cost of one tie=3.79 dollar
we have to find
total cost of 144 ties
for this we will multiply 144 by 3.79
multiplying 144 by 3.79 gives=144*3.79
it other words
one tile cost=$3.79
and for 144 ties cost
multiplying 144 on both sides
144 tiles cost=3.79*144=$545.76
You would do 300/5 since there are 300 catfish
Then multiply the resulting number (60) by 2
The answer is 120
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
Answer:
i wouldsay b
Step-by-step explanation:
Answer:
C. g(x) = x^2 + 3
Step-by-step explanation: