Summary of information:
total output = 3600 units per year
split into 18 equal orders
cost per order = $40
cost to store a unit for one year = $20
lead time (i.e. storage before shipping) = 5 days
Solution:
quantity split into 18 orders, so 3600/18= 200 units per order.
Order cost = $40 * 18 orders = $720 ..........................(A)
Storage cost:
Each order has 200 units, stored for 5 days = 200*5=1000 unit-days
storage needed for 18 orders = 1000*18 = 18000 unit-days = 50 unit-years
Total storage cost = 50 unit-years * $20 / unit year = $1000...........(B)
Total ordering cost = (A) + (B) = $720+$1000 = $1720
Answer: a. 12.39, 12.62, 124, 124
Step-by-step explanation:
The given numbers are : 124, 12.62, 12.39, 124
By using decimals , we convert them into like decimals .
124.00, 12.62, 12.39, 124.00 (To two decimal places)
Now , Least number = 12.39 , Greatest number = 124.00 (Which is repeating)
In order from least to greatest : 12.39, 12.62, 124, 124.
Hence, the correct option is : a. 12.39, 12.62, 124, 124
First you'll need to get the same denominator. So instead of 3/5 and 3/8 you'll have 24/40 and 15/40. Now that we've changed the value of the denominator, the 40/40 will now represents the 1 hour that Jenny has before bedtime. So you add 24/40 and 15/40 and get 39/40. 39/40 stands for the time that Jenny has already spent brushing her teeth and texting her friend all together. Since the 1 hour is 40/40 subtract 39/40 from it to get 1/40. 1/40 is equal to the rest of the time Jenny spends reading or 1.5 minutes.