Answer:
B. x<27
Step-by-step explanation:
300-165=135
135/5=27
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get .
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer:
50%
Step-by-step explanation:
4 is equal to 100
2 is half of 4
100 ÷ 2 = 50