1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ozzi
2 years ago
10

It is recommended that adults consume at least 1,000 mg of calcium every day. One ounce of whole milk contains about 25 mg of ca

lcium, and one ounce of cheddar cheese contains 200 mg of calcium. If a person meets the recommendation by consuming x ounces of whole milk and y ounces of cheddar cheese, then 25x + 200y ≥ 1,000. Which choice give an amount of milk and cheese tha a person could consume to meet the recommendation?
A.
50 oz milk and 2 oz cheese

B.
39 oz milk and 0 oz cheese

C.
0 oz milk and 4.5 oz cheese

D.
10 oz milk and 3 oz cheese
Mathematics
2 answers:
Snowcat [4.5K]2 years ago
7 0

Answer:

poop

Step-by-step explanation:

Maksim231197 [3]2 years ago
4 0

Answer:

A= 50oz milk + 2 oz cheese

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for y.<br> y y<br> —— = ——<br> P-9 P+9
Veronika [31]

9514 1404 393

Answer:

  y = 0

Step-by-step explanation:

Subtracting the right side gives ...

  \dfrac{y}{P-9}-\dfrac{y}{P+9}=0\\\\y\left(\dfrac{(P+9)-(P-9)}{P^2-81}\right)=0\\\\y\left(\dfrac{18}{P^2-81}\right)=0\\\\\boxed{y=0}

The factor multiplying y cannot be zero, so y must be zero.

5 0
3 years ago
In the definition of fractional numbers, b ≠ 0. Why?
Nataliya [291]
I have no idea. Just commenting to get the answer when someone else knows it
6 0
2 years ago
How much interest does a $318 investment earn at 9% over one year
Vinil7 [7]
The interest earned by $318 investment is 9/100 x 318= $28.62
4 0
3 years ago
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
2 years ago
Bonnie ran 1/4 mile, Olga ran 3/4 mile, Gracie ran
Ainat [17]

Answer:

2/4

Step-by-step explanation:

Bonnie and  Maria combined = 1/4 + 2/4 = 3/4

Gracie run = 5/4

=> How much  farther, f, did Gracie run than Bonnie and  Maria combined

= 5/4 - 3/4 = 2/4

So Gracie run 2/4 more than Bonnie and  Maria combined

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If f(x) = and g(x) = 2x − 1, what is the value of (f · g)(8)? A. 2 B. 3 C. 1 D. E. 6
    15·1 answer
  • Steve is buying a sandwich for lunch and some fresh fruit juice for his friends. The sandwich costs $3.92 and the fruit juice co
    14·1 answer
  • Work out the circumference of this circle give your answer in terms of pi and state it’s units the diameter is 14cm
    13·1 answer
  • My question is 4318 divided by 7 please tell me
    12·2 answers
  • The sum of 2 times a number and 3 is 6
    8·2 answers
  • A student earned a grade of 80% on a math test that had20 problems. How many problems on this test did the student answer correc
    8·1 answer
  • I need helppp!!!!!!!
    14·2 answers
  • Plz help plz plz plz pzl
    12·2 answers
  • Five percent of canned goods get bumps or dents in the cans during manufacturing. Let X = the number of cans that are inspected
    5·1 answer
  • BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER ASAP
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!