1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
14

Katie is buying souvenir.gifts for her big family back home. She wants to buy everyone either a key chain or a magnet. The magne

ts are on sale for 50 cents each and the key chains cost $1 each. She must purchase at least 24.gifts but has to spend less than $20. Let x represent the number of key chains and y represent the number of magnets. A. Model the scenario with a system of inequalities. B. Graph the system of inequalities and choose an appropriate solution for the scenario. Use complete sentences to prove why the solution is appropriate. It is optional to include your graph as part of your final answer.

Mathematics
1 answer:
NikAS [45]3 years ago
6 0
The total number of gifts = x+y.
The inequality is:
x+y  \geq 24

Key chains cost $1, Magnets $0.50
Total Cost = x + 0.5y
Inequality is:
x+0.5y  \leq 20

Without graphing you can solve system by using substitution:
y = 24 - x  \\  \\ x + 0.5(24-x) = 20   \\  \\ 0.5x +12 = 20  \\  \\ x = 16 \\  \\ y = 24-16 = 8

This is one solution where the maximum x value is given.
So the most keychains that can be purchased is 16. However, because magnets are cheaper, more can be purchased as long as cost remains under 20.

If you solve both inequalities for "y", you get the upper and lower bounds for how many magnets can be purchased given a quantity of keychains.

24-x  \leq y  \leq 40 -2x \\  \\ x \leq 16

This is complete solution which gives all possible combinations.
(Graph is Attached)

You might be interested in
Mr. Jenkins is buying paint to paint the garage wall. He needs to know the area of the wall in order to know how much paint he w
Charra [1.4K]

Answer:

288

Step-by-step explanation:

just  multiply its height by its width let me know if im wrong or not please

5 0
3 years ago
The beam from a lighthouse is visible for a distance of 14 mi. To the nearest square mile, what is the area covered by the beam
USPshnik [31]
Idk but I need points so here u go
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pattern of letter arrangements begins with the 3 steps below. first continue the pattern for 3 more steps:
Anon25 [30]
1)
4. ABCDCBA
5. ABCDEDCBA
6. ABCDEFEDCBA

2) 1, 3, 5, 7, 9, 11

3) 19
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Candace used a compass to draw the circle shown here. She then used the same compass setting to mark off arcs on the circumferen
Scrat [10]
The answer is C yeah-
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the Chinese calendar each year has an animal as a symbol there are 12 animals it was the year of the snake in 2001 and will b
Pepsi [2]
Number sequence? does that mean:

2017 -> 2029, 2041, 2053, 2065, 2077?

keep adding 12 to get the next time it is the year of the rooster.

By the way I am a snake because I was born in 2001.
Hope this helps :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 hundreds x 10 in standard form
    5·2 answers
  • Round 75,499 to the nearest thousand.
    11·2 answers
  • What is the sum of the fractions below?<br> 1/7 + 3/8
    5·1 answer
  • The product of and a number plus 17 is 5​
    5·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> x + 13 = 59
    11·1 answer
  • What is the approximate value of sin B?
    6·2 answers
  • Write the point-slope form of the equation for a line that passes through (6,-1) with a slope of 2.
    14·1 answer
  • HELP PLSSSS !!! BRAINLIEST, EXTRA POINTS, !!!
    10·2 answers
  • An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. Find the Unit Rate. hint: What is the cost per ounce?
    9·1 answer
  • -2 - -4 * -9 = <br> HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!