1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
14

Katie is buying souvenir.gifts for her big family back home. She wants to buy everyone either a key chain or a magnet. The magne

ts are on sale for 50 cents each and the key chains cost $1 each. She must purchase at least 24.gifts but has to spend less than $20. Let x represent the number of key chains and y represent the number of magnets. A. Model the scenario with a system of inequalities. B. Graph the system of inequalities and choose an appropriate solution for the scenario. Use complete sentences to prove why the solution is appropriate. It is optional to include your graph as part of your final answer.

Mathematics
1 answer:
NikAS [45]3 years ago
6 0
The total number of gifts = x+y.
The inequality is:
x+y  \geq 24

Key chains cost $1, Magnets $0.50
Total Cost = x + 0.5y
Inequality is:
x+0.5y  \leq 20

Without graphing you can solve system by using substitution:
y = 24 - x  \\  \\ x + 0.5(24-x) = 20   \\  \\ 0.5x +12 = 20  \\  \\ x = 16 \\  \\ y = 24-16 = 8

This is one solution where the maximum x value is given.
So the most keychains that can be purchased is 16. However, because magnets are cheaper, more can be purchased as long as cost remains under 20.

If you solve both inequalities for "y", you get the upper and lower bounds for how many magnets can be purchased given a quantity of keychains.

24-x  \leq y  \leq 40 -2x \\  \\ x \leq 16

This is complete solution which gives all possible combinations.
(Graph is Attached)

You might be interested in
Use complete sentences to describe the transformation that maps ABCD onto its image.
Lapatulllka [165]

General Idea:

When a point or figure on a coordinate plane is moved by sliding it to the right or left or up or down, the movement is called a translation.

Say a point P(x, y) moves up or down ' k ' units, then we can represent that transformation by adding or subtracting respectively 'k' unit to the y-coordinate of the point P.

In the same way if P(x, y) moves right or left ' h ' units, then we can represent that transformation by adding or subtracting respectively 'h' units to the x-coordinate.

P(x, y) becomes P'(x\pm h, y\pm k). We need to use ' + ' sign for 'up' or 'right' translation and use ' - ' sign for ' down' or 'left' translation.

Applying the concept:

The point A of Pre-image is (0, 0). And the point A' of image after translation is (5, 2). We can notice that all the points from the pre-image moves 'UP' 2 units and 'RIGHT' 5 units.

Conclusion:

The transformation that maps ABCD onto its image is translation given by (x + 5, y + 2),

In other words, we can say ABCD is translated 5 units RIGHT and 2 units UP to get to A'B'C'D'.

6 0
3 years ago
Fraction between 1/2 and 1/4 that has denominator of 19
lorasvet [3.4K]

Answer:

6/19

Step-by-step explanation:

Sine 19 divided by 2 is 9.5 and 19 divided by 4 is 4.75, you can choose any number from 4.75 to 9.5.

8 0
3 years ago
Answer fast!! With explanation pls
Zepler [3.9K]
D is equivalent because brackets don’t change anything here
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the missing side lengths​
hichkok12 [17]

Answer:

a = 17

b = 17

Answered by GAUTHMATH

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a rectangle whose width is 6y units and whose length is 4y+2x-6 units?
ValentinkaMS [17]

Answer:

66473737

Step-by-step explanation:

747292929277273664646272727282891919919191919919192929298475756565665

6 0
2 years ago
Other questions:
  • On a map, 12 inch represents 45 mile.
    6·2 answers
  • Please answer this please ASAP
    11·2 answers
  • Need the answers please and thank you
    5·1 answer
  • Solve the system by the elimination method.
    12·1 answer
  • ANSWER ASAP!! A movie club charges $10 per month, plus $1.50 per rental. Diego spends no more than $25 per month on movies. Desc
    6·2 answers
  • a car dealer earns a 4% Commission on all cars sold last month he earned $7,000 in commission he wants to earn $8,000 in commiss
    8·1 answer
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
    6·1 answer
  • Given below are the rating and performance scores of 15 laptop computers. Performance Score 115 191 153 194 236 184 184 216 185
    13·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Karina is 15. Her brother, Hector, is less than half her age. Write an inequality about Hector's age​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!