1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
6

Solve 3( − 3 −3 x ) + 4 = − 53 ( − 3 − 3 x ) + 4 = − 5.

Mathematics
1 answer:
Rashid [163]3 years ago
8 0
-9-9x+4=159+159x+4=-5
-5-9x=163+159x=-5
+5       +5
-9x=168+159x=-5
+9x        +9x
168+168x=-5
-168           -168
168x=-173
x= 
You might be interested in
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope-intercept form of the linear equation 2x + 3y = 6? Drag and drop the appropriate number, symbol, or variable t
aev [14]

Answer:

y=-\frac{2}{3}x+2

Step-by-step explanation:

y = -2/3 x + 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
help me PIZThis is a picture of a cube and the net for the cube.What is the surface area of the cube? k12
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

486 in²

Step-by-step explanation:

9x9x6=486 in²

5 0
3 years ago
True or false a function can not have a repeat values in the range
SVETLANKA909090 [29]

Answer:

False. false false false false

5 0
3 years ago
How many times does six.go into Eight
never [62]
Only one time...............
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bottle holds 540 milliliter a of liquid. How much is this in ounces? Use the following conversion: 1punce is30 milliliter
    15·1 answer
  • I’d like to know how this problem is solved?
    5·1 answer
  • If the original price is ₱450 and the rate of discount is 12%. A.What is the amount of reduction? B.What is the sale price?
    6·1 answer
  • HWLP IM DESPERATED PLS
    11·1 answer
  • Grades can be converted into numbers ( as in calculating a GPA where an A=4, B=3,C=2, D=1, and F=0
    13·1 answer
  • A health club charges non-members $5 per day to swim and $9 per day for an exercise class. Members pay a yearly fee of $300 plus
    14·2 answers
  • Jordan wants to buy a tuna sandwich. The price of a tuna sandwich combo is $7.20. If he wants just the tuna sandwich, the cost i
    11·1 answer
  • Which is the most efficient way to solve this equation?
    8·2 answers
  • Hrfbvbwknfiljwvnilkjlfb klbwejb3
    13·2 answers
  • 1/?<br> Which number produces a rational number when Multiplied 1/5
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!