1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
3 years ago
12

How to solve by factoring

Mathematics
1 answer:
aniked [119]3 years ago
3 0
N^2-3n-4=0
(n-4)(n+1)

-4+1=-3
-4*1=-4

n-4=0
n=4

n+1=0
n=-1

Final answers: x=-1, x=4
You might be interested in
Frankie wants a tattoo that will take 5 hours to complete if the artist charges 85 an hour for the first 3 hours half price for
alukav5142 [94]
First three hours = 85 * 3 = 255
last two hours = (85/2) * 2 = 85
total cost = 340
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the triangular prism
Vera_Pavlovna [14]

Find the area of the triangle, then multiply by the depth of the prism:

Area of a triangle = 1/2 x base x height = 1/2 x 15 x 3 = 22.5 square inches.

Volume = 22.5 x 13 = 292.5 cubic inches.

7 0
4 years ago
Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange
vladimir2022 [97]
The cost of one orange is $1.25
what you do is you divide 5 by 4 so 5 divided by 4= 1.25
hope this helps!
8 0
3 years ago
Please help (no links or I will report you)
d1i1m1o1n [39]

Answer:

0.60 or 0.6

Step-by-step explanation:

Divide three by five :)

3÷5= 0.6

8 0
3 years ago
What equation represents the line that passes through the points (-3 7 and (3 3?
dexar [7]


<span>Hello : let  A(-3,7)    B(3,3)
the slope is :   (YB - YA)/(XB -XA)
(3-7)/(3+3)  = -2/3
an equation is : y=ax+b     a is a slope</span>

y = (-2/3)x +b

 

the line through point B (3,3) :  3 = (-2/3)(3)+b<span>
<span>b =5 
the equation is : y =(-2/3)x+5</span></span>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If the village (which includes people and livestock) requires a total of 430 liters of water each day, approximately how long (i
    9·1 answer
  • He price of an item has risen to$62 today. Yesterday it was $40. Find the percentage increase.
    13·2 answers
  • Assume that A and C are vertical angles. If C = 27°, then what is the measure of A?
    11·1 answer
  • To graph the function g(x) = (x – 5)2 – 9, shift the graph of f(x) = x2 5 units and 9 units.
    7·1 answer
  • The difference between 3 1/2 and 1 4/5 is _____.<br> ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!
    8·2 answers
  • What is 3/6 times 2/9
    6·2 answers
  • Marton finds a shirt on sale for 10% off at the department store. the original price was $20 marton also must pay the sales tax
    12·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu. Simplify the given polynomial and use it to complete the statement. The poly
    11·1 answer
  • PLEASE SHOW YOUR WORK. HURRY I WILL MARK YOU BRAINLIEST
    5·2 answers
  • Write each expression in standard notation.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!