1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
3 years ago
13

Tim had 1/4 of a large pizza. he gave it to his freinds to share equally. what amount of pizza did each friend get?​

Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
7 0

Considering his friends were no more then teo, who's name was Robert, thrn you know the answer

You might be interested in
Solve for x:<br>7x(x+1.8)=0<br><br>Need help ASAP.
andrew11 [14]

Answer:

i got you

Step-by-step explanation:

for x1= -1.8 and x2=0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is what i get for skipping school help pls
lana66690 [7]
RAşkım ben de seni çok seviyorum seni
5 0
3 years ago
45.5 meters in 13 seconds show work
olya-2409 [2.1K]
I am going to assume that you are looking for the speed of the object. So, knowing that the formula for speed is distance divided by time, we have the expression: 45.5/13. This would simplify to be 3.5 meters per second, or m/s. m/s also happens to be the "Scientific unit for speed!" Just a fun fact! If this answer was not clear, please feel free to ask! Happy home-working!
7 0
3 years ago
Carson buys eggs and lemons at the store. he pays a total of $39.62. he pays $6.74 for the eggs. he buys 8 bags of lemons that e
Nikolay [14]

The algebraic equation is used to determine the costs of each bag of lemons is 8x = $39.62 - $6.74

According to the question,

Cost of 1 bag of lemons = $x

Cost of 8 bags of lemons = 8*x = 8x

Cost of 8 bags of lemons = Total cost - cost of the egg

8x = $39.62 - $6.74

Hence, the algebraic equation is used to determine the costs of each bag of lemons is 8x = $39.62 - $6.74.

Learn more about algebraic equation here

brainly.com/question/22163226

#SPJ4

8 0
2 years ago
10+8c=42<br><br> a great question to be answered
ivanzaharov [21]
10 + 8c= 42
subtract 10 from both sides

8c= 32
divide both sides by 8

c= 4


CHECK
10 + 8(4)= 42
10 + 32= 42
42= 42


ANSWER: c= 4

Hope this helps! :)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write an expression 4x362 using expanded form and place value?
    15·1 answer
  • A total of 120,000 votes were cast for 2 opposing candidates, Garcia and Pérez. If Garcia won by a ratio of 5 to 3, what was the
    10·1 answer
  • A random variable x is normally distributed with a mean of 100 and a variance of 25. Given that x = 110, its corresponding z- sc
    11·1 answer
  • What would be the root of (x^2 + 2)?
    6·1 answer
  • What is f(0)?<br> 4<br> 5<br> 6<br> 7
    11·1 answer
  • Help meeeeeeeeeeplease
    10·2 answers
  • Pls write the steps u did​
    15·1 answer
  • Please help me i need sm help thank you
    15·1 answer
  • Tickets to a play cost $8.00 each.
    10·1 answer
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!