1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
3 years ago
13

3 turtles walking.

Mathematics
1 answer:
Serggg [28]3 years ago
8 0

Answer:

Divide 250 by 9.4 to get 26.6

Step-by-step explanation:

To calculate her unit rate, 1 minute, we must divide the distance travelled over 9.4 minutes by 9.4 to see how far she travelled in 1 minute.

You might be interested in
Am I right about this or..?
Arisa [49]

Answer:

Correct, as 4 is the only number repeating twice

4 0
3 years ago
Use a number line to explain why --15 ÷ 3 =-15
Diano4ka-milaya [45]
It's equal to -15 because you are dividing by an negative and if it's only 1 negative number in your equation then your answer will be a negative and if it's 2 negatives then it would be a positive answer
7 0
3 years ago
Sue takes 5 more cookies than her friend Jill. If sue puts 1 cookie back, how many does she have ?
Art [367]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5-1=4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this equation?
andreyandreev [35.5K]

Answer: Press windows and search up snip and sketch the open and take a screen shot

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4: Jason buys 2 baseball bats for $300 . What is the unit rate per bat ?
Katena32 [7]

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • You have 3,000 square feet of selling space. You want to reserve at least 80 square feet for each product category you
    13·1 answer
  • What is 18049 divided by 14
    10·1 answer
  • Simplify 5x−4y+2(y+x)
    5·2 answers
  • I have this weird question that has to do with linear equations (I think), and this is what it says. Let f(x) = 4x - 5 A. Find f
    6·1 answer
  • The total cost f(x), in dollars, for renting a beach house for x days is shown: f(x) = 5 + 350x What does f(5) represent? The nu
    8·2 answers
  • In circle O, central angle AOB measures StartFraction pi Over 3 EndFraction radians What is the length of arc AB? 6π cm 12π cm 1
    5·2 answers
  • 5x + 3y = 9<br> 4x - 2y = -6<br> Write as a ordered pair
    6·1 answer
  • A farmstand sells apples, a, for $4 a bucket; peaches, p, for $6 A bucket; and strawberries, s, for $9 a bucket. The stand earn
    12·2 answers
  • By substituting
    6·1 answer
  • A rock concert promoter scheduled an outdoor concert on July 4th. If it does not rain, the promoter will make $30,427. If it doe
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!