1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
2 years ago
15

Identify the center and radius of a circle with equation (x+4)^2+(y-2)^2=36

Mathematics
1 answer:
Kitty [74]2 years ago
3 0
In the equation of a circle in the form (x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2, (h,k) is the center and r is the radius.

So, the center of the circle is at (-4,2) with radius 6 units.
You might be interested in
Solve for X. Please help! 35 points
Rufina [12.5K]
5x+3=6x-4
-x=-7
X=7
Hope this helps!
6 0
2 years ago
Infinite number ends with?
Georgia [21]

Answer:

Infinity never ends. It's more of a concept than a number.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sales associate at a computer store receives a bonus of $100 for every computer he sells. He wants to make $2,500 in bonuses n
Lostsunrise [7]
$100x should be greater than or equal to $2500. X being the number of computers sold. If you divide 100 by 2500 you will know how many computers he need to sell.
$100x >(or equal to) $2500
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements are mathematical statement?
kvv77 [185]

Answer:

a is the right answer atleast that's what I think

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
brainliest for correct answer A triangle has interior angle measures 28 and 32, please find the 3rd interior angle and two exter
brilliants [131]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

All the angles should add up to equal 180 so,

28 + 32 + ? = 180

60 + ? = 180

180 - 60 = 120

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help an is due tomorrow and please please show your work
    11·1 answer
  • An airplane travels at an unknown elevation before it descends 3 miles to an elevation of 15 miles. Find the elevation of the pl
    14·1 answer
  • What is the Unit rate of 12 dogs cost $300?
    6·2 answers
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • For every 10 middle school students in the us, 6 play sports. If there are 956 students how many play?
    10·1 answer
  • Solve the inequality for x.<br> -26+13x+ 2&gt; 2-13x
    5·1 answer
  • Estimate the unit rate is 12 pairs of socks sell for $5.79
    7·2 answers
  • If 0 Help needed asap!!
    14·2 answers
  • Someone help please
    13·1 answer
  • A woman works out by running and swimming. When she runs, she burns 7 calories per minute. When she swims, she
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!