1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
15

Describe how the graph of g(x) is related to the graph of f(x) = 1?/x

Mathematics
1 answer:
Sidana [21]3 years ago
4 0

Answer:

a) f(x) translated up 4 units ⇒ vertical moving

b) f(x) stretched vertically by scale factor 5

c) f(x) translated 3 units to the left ⇒ horizontal moving

d) f(x) stretched horizontally by scale factor 1/0.1 = 10

e) f(x) compressed horizontally by scale factor 1/3 and reflected

   about the y-axis

Step-by-step explanation:

∵ f(x) = 1/x

a) ∵ g(x) = 1/x + 4

∴ f(x) moved up 4 units ⇒ vertical moving

b) ∵ g(x) = 5(1/x)

∴ f(x) stretched vertically by scale factor 5

c) ∵ g(x) = 1/(x + 3)

∴ f(x) moved 3 units to the left ⇒ horizontal moving

d) ∵ g(x) = 1/0.1x

∴ f(x) stretched horizontally by scale factor 1/0.1 = 10

e) ∵ g(x) = 1/-3x

∴ f(x) compressed horizontally by scale factor 1/3 and reflected

  about the y-axis

You might be interested in
Mrs. Wilson packed supply bags for her students to use in a science experiment. In each bag she put 3 rubber bands and 4 paper c
n200080 [17]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

In each supply bag, Mrs. Wilson packed 3 rubber bands and 4 paper clips for her students.

Now, it is given that she had used 48 rubber bands.

Hence, there will be (48/3) =16 supply bags that had been used.

Now, in 16 supply bags, there will be (16×4) =64 paper clips.

Therefore, 64 paper clips that she had used. (Answer)

3 0
3 years ago
Gianna earned $466.90 at her job when she worked for 23 hours. How much money did she earn each hour?
Galina-37 [17]

Answer:

About $20.30

Step-by-step explanation:

$466.90 divided by 23.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kelly drew the angle shown, <br> which value is closest to measurement of Kelly's angle?
taurus [48]

Answer:

70°

Step-by-step explanation:

it's an acute angle so it couldn't be 110 since that would make it obtuse.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph represents the solution set of the system of inequalities?
Novay_Z [31]
Answer:
(see image)
bottom right image

Explanation:
First try the origin (0,0) to rule out two of the graphs. 
3y ≥ x - 9 
3(0) ≥ (0) - 9 
3 ≥ - 9  yes 
3x + y > - 3 
3(0) + (0) > - 3
3 > - 3 yes 
so the origin should be in the shaded area of the graph, which rules out the top right and bottom left graphs. 
Now try a coordinate that is in the shaded area of one of the remaining graphs, but not in the other one. If it works, the graph is the one that has that point in the shaded region, and vice versa. 
Try point (4, 2)
3y ≥ x - 9 
3(2) ≥ (4) - 9
6 ≥  - 5 yes
3x + y > - 3 
3(4) + (2) > - 3
12 + 2 > - 3
14 > - 3 yes
So the graph is the bottom right one since (4, 2) is included in that shaded region.

4 0
3 years ago
A retailer sold an electric item to a customer at a loss of 10 percent the customer purchase it for rs 25425 including 13, perce
Mashutka [201]

Answer: Rs 25,000

Step-by-step explanation:

Given

Retailer sold an electric iron to a customer at a loss of 10%

Suppose the Cost price of iron is x

So, selling price is 0.9x

This price must be equal to 25425+ VAT

\Rightarrow 0.9x=25425-0.13(0.9x)\\\Rightarrow 0.9x+0.117x=25425\\\Rightarrow 1.017x=25425\\\Rightarrow x=\text{Rs }25,000

Thus, the cost price is Rs.25,000

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify to create an equivalent expression 5+7(8r-2)
    5·2 answers
  • Thomas buys a case of water. A case contains 36 bottles of water and costs $4.69. Thomas will sell each bottle of water for $0.7
    13·1 answer
  • At a sale, a shoe store sold 8 pairs of shoes for a total of $256. each pair cost the same amount. what was the price of each pa
    7·2 answers
  • Angie went shopping for her son’s graduation party. She spent $281 on food, $143 on paper goods, and $164 on decorations. What i
    7·1 answer
  • Please Help, This is a mathematical question, which I'm confused on.
    11·2 answers
  • skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$60. A season ski pass costs ​$450The ski
    14·1 answer
  • If two angles are abtuse then they must be congruent
    11·1 answer
  • Find the value of X. Round your answer to the nearest tenth... I just need the answer nothing more thx
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!
    7·1 answer
  • A bag of potatoes weighs about A. 10 ounces B. 10 pounds C. 100 pounds D. 10 tons
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!