A=bh {A} stands for the area, {b} stands for the length of your parallelogram, and {h} stands for the height of your parallelogram.
Answer:
$3.54 per pound
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit cost per ton</u>
28,320 / 4
<em>$7,080 per ton</em>
<u>Step 2: Find the unit cost per pound</u>
1 ton = 2000 pounds
7080 / 2000
<em>$3.54 per pound</em>
Answer: $3.54 per pound
Answer:
105 words
Step-by-step explanation:
1/2 of 70 = 35
70+35=105