1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
3 years ago
8

Jammal spend $66 on supplies to make some woodworking items if he sells his items for $7.25 each how many items does he have to

sell to make back his investment and make $50 profit
Mathematics
1 answer:
inna [77]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I keep getting (10,5) or (0,5) someone pls help
rodikova [14]

Answer:

(4,-3)

Step-by-step explanation:

Multiplying the bottom equation by -6, we get -6x+12y=-60.

Adding this to the first equation gives 15y=-45, and thus y=-3.

So, it follows that 6x+3(-3)=15, and thus x=4.

4 0
2 years ago
It cost Liam $6.10 to send 61 text messages. How much would it cost to send 185 text messages?
vredina [299]

Answer:

$18.50

Step-by-step explanation:

In the example before 61 messages = $6.10 or rounding to the tenths place 6.1. If you do the same with 185, you get 18.5 or 18.50

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the height of the box?<br> A. 15 in.<br> B. 30 in.<br> C. 50 in.<br> D. 100 in.
Arisa [49]
The answer is d 100 inches
4 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%20%5Ctimes%202" id="TexFormula1" title="2 \times 2" alt="2 \times 2" align="absmiddle" class
Kruka [31]
The answer for this is 4
4 0
3 years ago
Every workday, Zoe bikes 2.6 miles to work along city streets. On the way back, she likes to take a shortcut through a park, so
snow_lady [41]

Answer:

I'm pretty sure it's 7.1 miles in a week

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to: 2(4z-1) = 3(z+2)
    10·2 answers
  • Suppose you earn $6.15 per hour working part time at a dry cleaner. Write and solve an inequality to find how many full hours yo
    9·2 answers
  • Every female chicken lays 4 eggs. What is the constant of proportionality for the ratio of eggs to female chickens?
    13·1 answer
  • Enter the value of the exponential expression 5 0 .
    10·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP THIS IS ALMOST DUE ILL MARK BRAINLIEST!!!!
    12·1 answer
  • Find the length of Arc YWV, if line XZ=12 meters. (Round to the nearest hundredth)
    7·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (26, 7) and (-39, 12)?
    13·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • 4.
    5·1 answer
  • Which of the following would best be solved using factoring the difference of squares? 2² + 3x - 10 = 0 O 3r² + 12x = 8 2³ +52²
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!