1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
3 years ago
6

HELP ASAP PLEASE ! Which graph represents the equation Y=-3/2x-3 .. answer choices are in the pic

Mathematics
2 answers:
Elden [556K]3 years ago
7 0

Answer:

The third ,bottom left.

Step-by-step explanation:

The y goes -3 below the line and -3/2 which means it goes to the right of the graph.

The Points are (-2,0),(0,-3)

Kitty [74]3 years ago
3 0

Answer:

the line should be going the opposite way

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ms. Lapido bought a car and pay for it $20.000.At the end of 10 years the car has no value whatsoever. Assuming that the car is
Leviafan [203]

Answer:

A) the value of the car will be 13,333.34 after 3 years ( not sure )

B) the depreciation of the car will be 2222.22 per year ( not sure)

C)  i do not know

4 0
3 years ago
For the data below what is the outlier? 46, 39, 61, 38, 50, 65, 60, 45, 64, 55
Lubov Fominskaja [6]
The first 3 choices are not outliers, so the answer is D.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 2 (x + 4) - 10 = 14 step by step
Blababa [14]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

2(x+4) - 10 =14

distribute the 2       2x +8 -10 +14

simplify                     2x-2=14

add 2                        2x=16

devide by 2               x=8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u combine 3xy with 3y
Wewaii [24]
Can the answer is 6 xy2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe is 10 years older than James and eight years twice Joe’s age will equal three times James eight how old is Joe now.
Lady_Fox [76]
Let James be x years old
Joe = 10 + x
After 8 years
18 + x = 3(x)
18 + x = 3x
18 = 2x
x = 9

Joe is 19
James is 9
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mitchell and his friends went to the candy store, where they can buy candy by the pound. Mitchell bought 1.2 pounds of candy. Hi
    9·2 answers
  • Plz Answer
    9·1 answer
  • A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
    12·1 answer
  • A 100-gallon fish tank fills at a rate of x gallons per minute. The tank has already been filling for 5 minutes. The
    8·1 answer
  • Two vectors of lengths 4 and 6 have a dot product equal to 24. Which is true about the vectors?
    10·2 answers
  • Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya traveled 22 meters in 10 seconds. Who was moving fast
    15·1 answer
  • A jumping spider's movement is modeled by a parabola. The spider makes a single jump from the origin and reaches a maximum heigh
    12·1 answer
  • Find the equation for g
    6·1 answer
  • 1) Mr. Isaac invested $7200 at 8% simple interest per annum.
    12·1 answer
  • Kim rode her bike 135 miles in 9 weeks riding the same distance each week and Eric rode 102 miles in 6 weeks with the same dista
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!