1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
V125BC [204]
2 years ago
13

What is the answer to 5x+15<-10

Mathematics
2 answers:
andriy [413]2 years ago
6 0

Answer:

if x = (-3)  then -10 is less

Step-by-step explanation:

MatroZZZ [7]2 years ago
5 0

Answer:

x<-5

Step-by-step explanation:

Subtract 15 from both sides, divide both sides by 5

You might be interested in
What is the value of x?<br> What is the measure of angle QOR?<br> What is the measure of angle ROS?
Veseljchak [2.6K]

Answer:

x = 26

angle QOR = 31

angle ROS = 59

Step-by-step explanation:

(x + 5) + (2x + 7)  = 90\\ 2x + x + 5 + 7  = 90 \\ 3x + 12  = 90 \\ 3x  = 90 - 12 \\ 3x = 78 \\ x = 78 \div 3 \\ x = 26

Sub x in

(x + 5) \\ 26 + 5 = 31

and

(2 \times 26 + 7) \\  = 52 + 7 \\  = 59

4 0
2 years ago
Write an expression that is equivalent to 30(x + y + 1)
Lerok [7]

Answer:

30x + 30y +30

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
For f(x) = -5x + 4, what is the value of x for which f(x) = 20
Andru [333]

Answer:

- 3.2

Step-by-step explanation:

- 5x + 4 = 20

- 5x = 20 - 4

- 5x = 16

x = 16 / - 5

x = - 3.2

4 0
3 years ago
Respond using complete sentences and math language. Mike told his friend Jacky that 16 + 5 * 2 - 3 = 23. Jacky disagrees, she sa
slava [35]
22 hope this help enjoy ya day
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the
Mkey [24]
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Click this link to view O*NET’s Work Context section for Stationary Engineers. Note that common contexts are listed toward the t
    12·2 answers
  • 2. Which statement is true?
    13·1 answer
  • Find The Geometric meam of 4 and 25.
    15·2 answers
  • What is 7/25 in decimal form
    10·1 answer
  • What is the equation of this line<br><br> Y=-4x<br><br> Y=-1/4x<br><br> Y=4x<br><br> Y=1/4x
    8·1 answer
  • Maggie buys a dress and a pair of shoes at The Home Store. Before adding the sales tax, she pays $48 for a dress that normally s
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to
    9·1 answer
  • a class is planning a field trip to the aquarium. The cost of a ticket is $25.95. With the cost of transportation, each student
    8·1 answer
  • Translate the phrase into an algebraic expression.<br> 8 less than x
    13·1 answer
  • Loon tried to solve an equation step by step.<br> 12.18
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!