1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
3 years ago
11

What are the coordinates of the origin? A) (0, 1) B) (x, y) C) (0, 0) D) (1, 0)

Mathematics
1 answer:
ratelena [41]3 years ago
4 0

Answer:

i believe it's c

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

You might be interested in
At 2:00 p.m. two cars start toward each other from towns 240 miles apart. If the rate of one car is 10 mph faster than the other
Juli2301 [7.4K]
Let’s call the speed of the slower car S, then the speed of the other is S+10mph.
At 5pm they have been travelling for 3 hours. The slower car travels a distance 3S and the faster one 3(S+10).
But the two distances must add up to 240 miles so 3S+3(S+10)=240, 3S+3S+30=240, 6S=210, S=35 mph. The faster car’s speed is 45mph. We can see that 3S is the same distance as 3x, so x=S=35 mph, and the distance the faster car travels is 3×45=135 miles.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether the function is linear (0,1) (-2,-1) (-4,1)
Brut [27]

Answer:

No, this is not a linear function

Step-by-step explanation:

If you graph each point, you will notice that none of the three points line up together in one line with a consitstant slope.

6 0
3 years ago
What is the unit rate if the candy is $7.80 for 2 pounds?
shutvik [7]

Answer:

= 3.9 candy per pound

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

7.8 candy ÷ 2 pounds

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2

7.8 candy        ÷ 2

________

2 pounds ÷ 2

=  

3.9 candy

_______

1 pound

=  

3.9 candy

_______

pound

= 3.9 candy per pound

7 0
3 years ago
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate
vredina [299]
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
4 0
3 years ago
I need help please and thank you
Andreas93 [3]

Answer:

Well doesn't it say that the brand has seven sizes, so doesn't that mean that there are 7 available jeans.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 8.2 divided by 8688 rounded to the nearest whole number
    12·2 answers
  • What is the difference between 36.92 and 4.218
    15·2 answers
  • Which graph represents the function y = – 2x + 4?
    11·1 answer
  • A rectangle has an area of x^2 -6x -7 and a width of x-7 what’s the length
    15·1 answer
  • What equation is equal to 6/7. I'm very confused.Can one of you guys please help me? Thank You
    13·1 answer
  • Based on the data provided, what is the expected cost of repairs over two years if each repair costs $60?
    9·2 answers
  • Vince's birthday party is going to be at his favorite science museum next weekend. He has 8 friends who want to see the Dinosaur
    11·1 answer
  • In the problem 100 = 25 = 4, the<br> is 100.<br> dividend<br> quotient<br> divisor
    7·1 answer
  • 3. In a sample of 250 high school seniors,
    6·1 answer
  • Hi, can you help me answer this question, please, thank you:)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!