Answer:
3.025 as a fraction is 121/40
AD = AB
AD = 2r+8
AB = 5r-13
we need to find the value of r to find the total length
so 2r+8 = 5r-13
subtract 2r from each side:
8 = 3r -13
add 13 to each side:
21 = 3r
divide both sides by 3
r = 21 / 3 = 7
r=7
now we know r, so replace r with 7 in the equation for AD
AD = 2r+8 = 2(7) +8 = 14 +8 = 22
the answer is D. 22
Part A : y=$0.75m+$4.50
Part B : $8.25
Answer:
The unit price is 4.15 dollars per gallon
Step-by-step explanation:
- Yolanda buys 5.8 gallons of gas for $24.07
- We need to find the unit price in dollars per gallon
- Unit price means the price of each gallon
∵ The number of gallons = 5.8 gallons
∵ The price of the gallons = $24.07
∵ The unit price = the amount of money ÷ number of gallons
∴ The unit price = 24.07 ÷ 5.8
∴ The unit price = 4.15 dollars per gallon
* <em>The unit price is 4.15 dollars per gallon</em>
The answer is 27 because 8-2=6 and 9-6=3 then 8*2=24 and 24+3=27