Y=18-7x/-4
gradient = 7/4
parallel lines, same gradient.
y--7=7/4(x-2)
y=7x-14-28/4
y= (7x + 14)/4
Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
Answer:
Bob only has 40 dollars but he wants to buy a membership at the gym. It cost 8 dollars per month to receive a gym card. Bob went to the Gym in person so they gave him a 5 dollar off coupon. How many months can Bob buy?
Step-by-step explanation:
Answer:
if it were an equation it would be y = mx + b and B would be the y intercept and mx is slope.
Step-by-step explanation:
Answer:
2.25
Step-by-step explanation: