1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
15

Part 1: Write the equation of the line that passes through the points (–1, –4) and (2, 5).

Mathematics
2 answers:
jeyben [28]3 years ago
5 0
Y - (-4) = (5 - (-4))/(2 - (-1)) (x - (-1))
y + 4 = (5 + 4)/(2 + 1) (x + 1)
y + 4 = 9/3 (x + 1)
y + 4 = 3(x + 1)
y + 4 = 3x + 3
y = 3x + 3 - 4
y = 3x - 1

Fittoniya [83]3 years ago
3 0
Slope is important; so lets find it; subtract points and stack y/x (2 , 5) (–1, –4) ------- 3 , 9 ; slope = 9/3 = 3 the equation of the line is: y = mx -mPx + Py , where (Px,Py) is any point that is given

and m=slope :) y = 3x -3(2)+5 y = 3x -6+5 y = 3x -1
You might be interested in
Please answer for me!
vekshin1
Part b is $638.40
Part c is $1,641.6
8 0
3 years ago
If you are heading off to college discuss who will be paying for it, where you will live, what your intended major will be, and
Lilit [14]

Answer:I think it’s telling you to discuss this stuff with your family, idt this is a question I can really answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Compare \sqrt(2) and \sqrt(3)
arsen [322]
The first thing you hi ‍♂️ and the girls is the one who wants with wow wayward in Wyoming the way the house to
6 0
3 years ago
What is the linear factorization of the function F(x) = 5x^3 + 5x ?
Aliun [14]
5x^3 + 5x = 5x(x^2 + 1)
5 0
4 years ago
Please help i don't understand. will mark brainliest. answer both questions
KatRina [158]

Answer:

both should be rise

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The data set shows the numbers of hours students study the week before a test. Find and interpret the mean absolute deviation of
    8·1 answer
  • Need answer to 2/3+5/4
    9·2 answers
  • A 6 pack of undershirts cost $13.98 . This is $3.95 more than buying 6 individual shirts. If each undershirt cost the same amoun
    6·2 answers
  • Find the slope and y-intercepts <br> f(x)= -1/2x - 2
    11·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • Auto insurance Insurance companies collect annual pay-ments from drivers in exchange for paying for the cost of accidents.a) Why
    14·1 answer
  • What is the slope of the points( -3, 10), (-13, -6)
    13·2 answers
  • Comparing Linear Functions Written in Different Ways Compare the linear functions expressed below by data in a table and by an e
    7·1 answer
  • Which statements about opposites are true?
    14·2 answers
  • Determine the equation of the linear function that generates the following table of values.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!