1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
3 years ago
5

Ms. Miller wants to give each of her students 1/4 of a pound of modeling clay. She has 26 students. How many pounds of modeling

clay does she need?
A) 6
1
2
B) 8
3
4
C) 13
D) 26 what the answer
Mathematics
1 answer:
photoshop1234 [79]3 years ago
8 0
26 * 1/4 =6.5

The answer would be B.
You might be interested in
Complete the table. Use one of the approximate values for T discussed in class (for
gavmur [86]

Answer/Step-by-step Explanation:

Circumference of a circular object = πd

Where,

π = 3.14,

d = diameter

Circumference of hula pop with diameter of 35 in:

Circumference = πd = 3.14*35 = 109.9 in

Diameter of circular pond with a circumference of 556 ft:

556 = 3.14*d

Divide both sides by 3.14

556/3.14 = d

177.07 = d

d ≈ 117 in

Circumference of magnifying glass with a diameter of 5.2 in:

Circumference = πd = 3.14*5.2 = 16.328 ≈ 16.4 cm

Diameter of car tire with a circumference of 71.6 in:

71.6 = 3.14*d

Divide both sides by 3.14

71.6/3.14 = d

22.80 = d

d ≈ 22.8 in

7 0
4 years ago
A pound of raisins cost 2.00 and a pound if almonds costs 5.00 six pounds of a trail mix contains more pounds of rasins than alm
Phantasy [73]
I'm sorry couldn't get this can u add what your looking for example-A pound of raisins cost 2.00 and a pound if almonds costs 5.00 six pounds of a trail mix contains more pounds of rasins than almonds HOW MANY AREN'T RASINs
4 0
4 years ago
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
3 years ago
493,295. <br><br> And the first nine is the number of rounding
evablogger [386]

Answer:

490,000

Step-by-step explanation:

since 9 is the number we are rounding we look at the next number to the right and either we round up or down depending upon that number. since it is a 3 we round down but if it was a 5 or higher that number would be 500,000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sine and cosine of the given angle<br> 120°
SIZIF [17.4K]

Answer:

By using the value of cosine function relations, we can easily find the value of sin 120 degrees. Using the trigonometry formula, sin (90 + a) = cos a, we can find the sin 120 value. We know that the value of cos 30 degrees is √3/2. Therefore, sin 120° = √3/2

Step-by-step explanation:

please mark brainlist

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is (-m)^-3n if m=2 and n=-24
    15·1 answer
  • 13+(3n) when n is 4.n=4
    13·2 answers
  • Arthur leaves for school going 55 steps per minutes. DW leaves 8 minutes later going 80 steps/min. How long does it take DW to c
    11·1 answer
  • A policeman is standing near a highway using a radar gun to catch speeders. He aims the gun at a car that has just passed his po
    7·1 answer
  • Scores on the GRE (Graduate Record Examination) are normally distributed with a mean of 579 and a standard deviation of 94. Use
    13·1 answer
  • Miguel has 48 coins.of the 48 coins 5/8 are dimes.how many of the coins are dimes
    5·2 answers
  • If EF is the perpendicular bisector of CD, find x.
    8·2 answers
  • How many times larger is 6*10^ 7 than 3*10^ 6 ?
    8·2 answers
  • A ribbon is 18in long. Convert the length to feet.
    6·2 answers
  • Help me ANSWER QUESTION 35 and 36 PLEASEEE THANK YOUUUU&lt;3
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!