1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
9

Write a real word problem that could be represented by the following equation

Mathematics
1 answer:
pav-90 [236]3 years ago
6 0
Joe has thirty dollars mary has 40+0.05 dollars. joe gets 0.05 of $x, and now has an equal amount of $ to mary. How much money is x
You might be interested in
Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
steposvetlana [31]

Answer:

Kayla compró tres libras de fresas por $ 14,40, cuál es el precio en dólares por onza de fresas.

1 libra = 16 onzas

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the y value of the line when x = -1
sveticcg [70]
I cannot answer that question because I need to equation
6 0
3 years ago
Will give brainliest and 5stars and thank you if youre answer is right
slega [8]

Step-by-step explanation:

since

25⁰= 1 minute

x⁰ = 11 minutes

cross multiply

25 x 11= x

x= 275⁰

temperature after being turned on=275⁰

temperature after 11 minutes= 275⁰ + 75⁰= 350⁰

temperature(x) after being turned on

25tt=x

temperature (x) after minutes

x= 25tt + 75⁰

8 0
2 years ago
C represents the commission on her sales.
vlabodo [156]
First simplify the expression.
1/3(1,650+0.15c)
550+0.05c
Answer is A
Hope this helps!
3 0
3 years ago
3 times 6.89 with a grid
Vinil7 [7]

DO YOUR OWN WORK CHEATING A$ BOI



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you write 4 to the 2ND power in standard notation
    14·1 answer
  • You need at least 15 pencils or markers. You want to spend at most $14 on pencils and markers. Pencils p are $0.85 each and mark
    13·1 answer
  • GEOMETRY Please help me!!!!
    13·1 answer
  • Is it A,B,C,D.... pls explain thank you
    13·2 answers
  • Math homework help?
    5·1 answer
  • Convert each improper fraction to a mixed number<br> 5/3=<br> 17/6=<br> 16/5=<br> 9/4=<br> 7/2=
    8·2 answers
  • What is the vertex of the graph of y= -x^2?
    7·1 answer
  • What is the scale factor of the dilation?
    12·1 answer
  • Select the correct answer. Which graph represents the solution to this inequality? A. B. C .
    7·1 answer
  • Find the value of x. Give reasons to justify your answer.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!