1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
8

Find the volume of a cylinder with a diameter of 16 mm and the height of 5.7mm

Mathematics
1 answer:
polet [3.4K]3 years ago
6 0

Answer:

Cylinder Volume   =   π • r² • height   =   ¼ • π • d² • height

Cylinder Volume   =   .25 * PI * 16^2 * 5.7

Cylinder Volume   =   1,146.0530000296 cubic millimeters

Cylinder Volume   =   1,146

Answer is D

Source = https://www.1728.org/diamform.htm

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The surface area of the cylinder
o-na [289]
Yesssssss broooii yesssssss broooii
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the probability that in a pig family of 4 offspring there will be at least 1 male and 1 female. Assume that the probability
Naya [18.7K]
The probability of there being zero males is given by:
P(zero\ males)=4C0\times0.5^{0}\times0.5^{4}=\frac{1}{16}
Similarly the probability of there being zero females is also 1/16.
The probability there will be at least 1 male and 1 female is therefore:
1-(\frac{1}{16}+\frac{1}{16})=\frac{7}{8}
The answer is: 7/8. 

5 0
3 years ago
Solve for the value of k. (k+8) 400​
pashok25 [27]

Answer:

value of k = 6

Step-by-step explanation:

sum of all angles forming a straight line = 180°

so,

  • 7k + 8 + 90 + 40 = 180
  • 7k + 138 = 180
  • 7k = 180 - 138
  • 7k = 42
  • k = 42/7
  • k = 6

hence the value of k = 6

3 0
3 years ago
Georgie joins a gym. she pays $25 to sign-up and then $15 each month.
Len [333]
In the y=mx+b format or a linear equation, this would be y=15x+25
8 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What would you use a two-way table to display data?
    10·1 answer
  • How to write 3,516.568 in expanded form
    10·2 answers
  • A recipe calls for 2 4/5 sticks of butter. If you were to make half the recipe, how many sticks of butter would you need to use.
    13·2 answers
  • Doesanyoneknowtheanswertothis???
    14·1 answer
  • On a coordinate plane, 2 solid straight lines are shown. The first line has a negative slope and goes through (negative 4, negat
    8·2 answers
  • What is the surface area of a rectangular prism that has a height of 5 cm, a width of 10 cm, and a depth of 4 cm?
    13·2 answers
  • What is the sales tax on a painting priced at $280 if the sales tax rate is 7.1%?
    5·1 answer
  • (x+2)(x^2-2x+4)what is the ans of this que ​
    13·1 answer
  • I am literally in tears. Pls someone help me fast. This is a timed question. I will give all of my points to the answer if it is
    14·1 answer
  • Please answer this thoroughly.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!