1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
2 years ago
8

Noah ordered 16 cupcakes and paid $40. Jada ordered 52 cupcakes and paid $104. Did they pay the same rate? Use ratio table to he

lp your reason. Explain your reasoning.
Mathematics
2 answers:
V125BC [204]2 years ago
8 0

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

Schach [20]2 years ago
3 0

Answer:

No, they did not pay the same rate.

Step-by-step explanation:

First, we need to find the unit price for each price payed.

Noah:

$40/16=2.5 So, we know Noah payed $2.50 per cupcake.

Jada:

$104/52= 2 So, we know Jada payed $2.00 per cupcake.

Now, we compare.

2.50 < 2.00

Jada payed less money per cupcake.

Noah payed 0.50 extra cents per cupcake.

Therefore, they did not pay the same rate.

Hope this helps :o)

If it did, can you mark Brainliest?

You might be interested in
Find the sum of all the integers from 1 to 100 that are not multiples of 7
Mars2501 [29]

Answer:

4343

Step-by-step explanation:

To find multiple of 7 from 1 to 100,

Take the quotient of 100/7=14

n=100 (number of terms)

n=100-14 (Without Multiple of 7=number of terms - multiple of 7)

=>n=86

Sum of 1 to 100 => Sn = n/2(a + an)

                          => Sn = 86/2(1+100)

                          => Sn = 43(101)

                          => Sn = 4343

8 0
3 years ago
Convert the measurement. HELP ME ASAP
alex41 [277]

Answer:

1800 cm

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How many 1/3 yard lengths are in 1 yard
Jobisdone [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

There are three 1/3 yard lengths in 1 yard since we cut it into three pieces.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the correct sum of 2.34 and 128.8
jekas [21]

Answer:

131.14

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! Good luck!!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply (2.4 ⋅ 1014) ⋅ (4 ⋅ 107). Express the answer in scientific notation
IRINA_888 [86]
9.6*10^21 is your answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8 and 21 over 40 in decimal and by step plzzzzzz thank u ill rate it
    5·1 answer
  • What’s is BPD Please help me
    15·1 answer
  • Solutions to 2-variable equations
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ME, ANYONE!!!
    5·1 answer
  • A hair care company had 400 people try a new shampoo. 3 people had a mild allergic reaction. What percent of the people had a mi
    12·1 answer
  • Audrey saved $25 in March. She saved $42 in April and $18 in May. Then Audrey spent $44 on a keyboard. How much money does Audre
    5·1 answer
  • Which graph represents the inequality x greater-than 6?
    7·2 answers
  • Simplify the following:<br> *<br> 9 – 13<br> Your answer
    12·1 answer
  • It costs $35 per hour to rent a boat at the lake. You also need to pay a $25 fee for safety equipment. You have $200. For how lo
    11·2 answers
  • HELP ME PLEASE I DONT KNOW WHAT THIS IS!!!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!