Answer:
No, they did not pay the same rate.
Step-by-step explanation:
First, we need to find the unit price for each price payed.
Noah:
$40/16=2.5 So, we know Noah payed $2.50 per cupcake.
Jada:
$104/52= 2 So, we know Jada payed $2.00 per cupcake.
Now, we compare.
2.50 < 2.00
Jada payed less money per cupcake.
Noah payed 0.50 extra cents per cupcake.
Therefore, they did not pay the same rate.
Hope this helps :o)
If it did, can you mark Brainliest?