1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
3 years ago
10

Can someone please help me with this ASAP‼️ Thank You

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]3 years ago
5 0

Let x = cost of the dishwasher.

The amounts the children are paying are:

Mark =20% = 1/5, so  1/5x

Sorin = 75

Raymond = 1/4x

Stephanie = 75

Kristin = 1/3x

Add them together:

x = 1/5x + 1/4x + 1/3x + 75 + 75

x - ( 1/5x + 1/4x + 1/3x ) = 150

Rewrite fractions with common denominator:

x - ( 12/60x + 15/60x + 20/60x ) = 150

60/60x - 47/60x = 150

13/60x = 150

x = 150/1 • 60/13

x = 9000/13

x = 692.31

The total cost of the dishwasher is $692.31

Now calculate the amount each child pays:

Mark = 1/5 x = 692.31/ 5 = $138.46

Sorin = $75.00

Raymond = 1/4 x = 692.31 / 4 = $173.08

Stephanie = $75.00

Kristin =  1/3 x = 692.31 / 3 = $230.77

You might be interested in
The solution to an inequality is represented by the number line. A number line going from negative 5 to positive 5. An open circ
romanna [79]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

The number line is showing x>3.

If the circle were closed it would be x≥3.

7 0
3 years ago
Is (4, 3) a solution to the inequality 10x + 2y > 3?
777dan777 [17]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

10x + 2y > 3

Substitute the point into the inequality

10(4)+2(3) > 3

40+6>3

46>3

This is a true statement so the point is a solution

7 0
2 years ago
Jake accumulated $8,000 in credit card debt. If the interest rate is 20% per year and he does not make any payments for 3 years,
SIZIF [17.4K]

Answer:$14,366.85

Step-by-step explanation:

Yep

3 0
3 years ago
One serving of a cereal is 3/4 cup. Each box of cereal has about 9 cups of cereal and costs $3.80. Is the price per serving grea
Goryan [66]

Answer:

The price per serving is $0.315, therefore, it's less than $0.5

Step-by-step explanation:

In order to calculate the price per serving, we can first calculate the price per cup, this is done by dividing the total value of the box by the number of cups it can serve:

price_{cup} = \frac{3.8}{9} = 0.42

Since each serving is \frac{3}{4} of a cup, then it's price has the same proportion and is given by:

price_{serving} = \frac{3}{4}*0.42 = 0.315

The price per serving is $0.315, therefore, it's less than $0.5

6 0
3 years ago
A father is 60 years old and his son is half his age how old was the boy when his father was four times his age
mr Goodwill [35]
F=60, s=60/2=30

(60-x)/(30-x)=4

60-x=120-4x

60+3x=120

3x=60

x=20  

s=30-x

s=30-20

s=10

So the boy was 10 years old when his father was four times his age.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • john is filling a bathtub that is 18 inches deep. He notices that it takes two minutes to full the tub with three inches of wate
    6·1 answer
  • 1.9r+0.1r=0.6 what s the value of r
    14·1 answer
  • If f(x) = x2 - 2x and g(x) = 6x + 4, for which value of x does (f+g)(x) = 0?
    7·2 answers
  • What is the measure of ∠W, rounded to the nearest degree?
    10·2 answers
  • If you answered 65 questions correct on a 75 question test, what is your score?
    14·1 answer
  • If 32% of a number is 64, what is the number?
    5·1 answer
  • SOORY but I need help
    13·1 answer
  • What’s twelve divided by two
    10·2 answers
  • Linear Expressions 3/4(3x+6)-1/4(5x-24)
    5·2 answers
  • I am the 2nd digit number with two prime factors each to the second power. what number am i?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!