1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maurinko [17]
2 years ago
6

A baker is using a cookie recipe that calls for 2 1/4 cups of flower to yield 36 cookies. How many flour will the baker need to

make 90 cookies using the same recipe?
Mathematics
1 answer:
Kryger [21]2 years ago
6 0
90/36 is 2.5, so the Baker needs to make 2.5 batches of cookies

2.5 batches of cookies x 2.25 cups of flour

is 5.625 cups of flour

which is 5 5/8 cups of flour
You might be interested in
Find the common ratio of the sequence. 2, -10, 50, -250, ...
ludmilkaskok [199]
The common ratio is -5, note that each value is the previous value multiplied by -5.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the inequality below? w+4≤ -1
maxonik [38]

Answer:

w≤ -5

Step-by-step explanation:

hello :

w+4≤ -1

w+4-4≤ -1-7

w≤ -5

3 0
2 years ago
You find the following financial information about a company: net working capital = $735; fixed assets = $5,385; total assets =
ddd [48]

Answer:

Company's total liabilities are $6,351.

Step-by-step explanation:

A company's financial information is given, we have to calculate the company's total liabilities.

Total assets = Fixed assets + current assets

Current assets = Total assets - Fixed assets

                         = $8,190 - $5,385

                         = $2,805

Networking capital = Current assets - Current liabilities

                        $735 = $2,805 - current liabilities

  Current liabilities   = $2,805 - $735

  Current liabilities   = $2,070

Total liabilities = Long term debt + current liabilities

                         = $4,281 + $2,070

                         = $6,351

Company's total liabilities are $6,351.

5 0
3 years ago
a total of 695 tickets were sold for the school play. They were either adult or student tickets. There was 55 fewer students tic
FinnZ [79.3K]

Answer:

375 + 320

Step-by-step explanation:

375 adult

320 students

equals 395

4 0
2 years ago
Rachel received a $80 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $7.61 per pound. After buying th
Olin [163]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

80- 34.34 = 45.66

45.66 ÷ 7.61 = 6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help on numbers 9, 10 and 11... please help!
    11·1 answer
  • The number of subsets that can be created from the set 1,2,3 is
    13·1 answer
  • The relationship between money earned and hours worked is linear. Joe computes the slope between (4, 30) and (12, 90), then comp
    12·2 answers
  • For every 10 middle school students in the us, 6 play sports. If there are 956 students how many play?
    10·1 answer
  • Find the of quotient of 205,276 ÷ 38
    12·1 answer
  • Need help with my homework 2 problems
    8·1 answer
  • Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
    13·1 answer
  • I know it’s a lot to ask but please show your work so I know how to do it. Thank you!
    9·1 answer
  • Two people bought gas .Each gallon of gas cost the same amount.The money that they spend in dollars is represented by the expres
    5·1 answer
  • Right triangles 1,2 and 3 are given to its all their angle measures and approximate side lengths
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!