1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
6

Andre performs a 90-degree counterclockwise rotation of Polygon P and gets Polygon P’, but he does not say what the center of th

e rotation is. Can you find the center?

Mathematics
2 answers:
Alik [6]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

wolverine [178]3 years ago
3 0
That’s crazy that’s crazy that’s crazy stan robert pattinson
You might be interested in
Can someone explain why everytime it rounds up to the thousands it doesnt keep the 4th number, it looks like it goes up by one,
salantis [7]

Answer:

REVENGE

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Help, please I don't know this one
guapka [62]

Answer:

7279

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The circumference of a circle is 28 pi meters. What is its radius
astraxan [27]

Circumference's formula is: 2πr

Since π is not added in the total (as it is 28π), just divide 28 with 2 to get r

28/2 = 14

The radius is 14

hope this helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12. The next week, Sarah bought 2 loaves o
sergejj [24]

Answer:

Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.

As per the statement:

Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.

⇒4b+m = 12  

It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.

⇒2b+3m = 13.50

Then; system of equation :

4b+m = 12                   .....[1]

2b+3m = 13.50           .....[2]

Solve for b and m using above system of equations.

Multiply equation [2] by 2 we get;

4b+6m = 27              .....[3]

Subtract equation [1] from [3] we get;

4b+6m - 4b -m= 27-12

Combine like terms;

5m= 15

Divide both sides by 5 we get;

m = $3

Substitute the value of m in equation [1] we get;

4b+3 = 12

Subtract 3 from both sides we get;

4b=9

Divide both sides by 4 we get;

b = $2.25

Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:

$2.25 ad $3



3 0
3 years ago
Not sure how to go at this at all, please help.
ss7ja [257]
Here ya go answer down below

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to solve -7(x-1)^2+7 vertex form to standard form
    9·1 answer
  • Find the area of the circle.<br> Use 3.14 for pi<br> A = pi r2 <br> A= [?]
    14·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • Apply the distributive property to factor out the greatest common factor.<br> 30+42=30+42=
    7·2 answers
  • Simplify the following algebraic expression <br> -9-10[7x-3(3+10x)]
    8·1 answer
  • A group of 140 tourists are going on a tour. The tour guide rents 15 vans. Each van holds 9 tourist. write a division problem th
    14·1 answer
  • What is the answer ?
    14·1 answer
  • Perimeter of 30 ft in an area of 14 ft what is the length and the width
    8·2 answers
  • Round 0.731 to the nearest hundredth.
    15·2 answers
  • Eight less than double a number is ten. What is the number?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!