1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
7

Last month, Justina dog ate 50 cans of dog food in 30 days. How many cans should Justin buy for the next 6 days

Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is 7 2/3 cans for the next 6 days.

Step-by-step explanation:

Given: The dog ate 50 cans in 30 days.

To get how many cans per day, divide:

50/30 = 1 2/3 cans per day.

To get how many cans for 6 days, multiply:

6 * 1 2/3 = 18/3 + 5/3 = 23/3 = 7 2/3 cans or 7.667 in decimal form.

Hope this helps!! Have an Awesome day!!! :-)

You might be interested in
The probability of a spinner landing on a 4 is 5/8. What is the probability that the spinner will land on a number other than 4?
Alja [10]
The probability that it doesn't land on 4 would be 3/8. This is because theres a 5/8 chance it lands on 4 so just do the opposite which would be 3/8. 
5 0
3 years ago
Can someone help me please im being timed-
makvit [3.9K]

Answer:

the set of whole number since it is defined as positive integers + zero

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would I do number<br> 5?
sukhopar [10]
N - 5 ≥ -2

5 - 5 ≥ -2 

5 - 5 = 0

n = 5

5 - 5 ≥ -2

5 - 5 = 0

(0 ≥ -2)
3 0
3 years ago
What are the first five sequences to the equation f(1)=2/3,f(n)=f(n-1)x3/2
iren [92.7K]

Answer:

2/3,1,3/2,9/4,27/8

Step-by-step explanation:

f(1)=2/3

f(n)=f(n-1)×3/2

f(2)=f(2-1)×3/2=f(1)×3/2=2/3×3/2=1

f(3)=f(3-1)×3/2=f(2)×3/2=1×3/2=3/2

f(4)=f(4-1)×3/2=f(3)×3/2=3/2×3/2=9/4

f(5)=f(5-1)×3/2=f(4)×3/2=9/4×3/2=27/8

7 0
3 years ago
How to solve 4+7*-5*-6
andrew-mc [135]
The answer is 0
Explanation
When doing PEMDAS you always move from left to right
4+7=11
-5-6=-11
11-11
= 0
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Malachi bought a new fishing rod. The regular price of the fishing rod was $125.99. He bought it on sale with a 15% discount. Sa
    7·1 answer
  • 12xy if x=5 and y=-3
    10·2 answers
  • How do you add mixed fractions?
    9·1 answer
  • Chicken ran up to a top speed of 9 miles per hour, find the top speed of the chicken in miles per minute. Round to the nearest 1
    7·2 answers
  • Christov has a bag of marbles. 1/8 of the marbles are red, and 3/10 of the marbles are green. How many marbles could be in Chris
    8·2 answers
  • Solve the system of linear equations using the Gauss-Jordan elimination method.
    15·1 answer
  • Given a regular octagon. write a plan for how you would determine the necessary measurements and calculations regular octagonal
    6·1 answer
  • What integer describes a decrease of seven? (A. 7 / B. -7 / C. 0 / D. 1/7)
    14·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • Which statement corrects the error, or errors, in this definition?In a dilation, each point in the pre image and it’s correspond
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!