b is cheaperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Answer:
6+2-3
Becuz u immediately can do the problem with lower numbers which makes it easier than adding big numbers like 8+36
Answer:
The equation is not a linear function.
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Big packages drives you to the illusion that the contents are bigger or better which is actually not possible.Even garbage can fill up a huge truck.
<span>Selling something with more volume means you get more for the money. </span>
<span>Advantage of marketing something as bigger helps you to get them to buy more than the usual.Its a technique to sell more items. </span>
<span>Disadvantage is they don't need to come back as often to buy again.</span>