1) 3j + 5p = 7.60 and 1j + 2p = 2.90
2) Solving for j and p
j = 2.90 - 2p
3(2.90 - 2p) + 5p = 7.60
8.7 - 6p + 5p = 7.60
8.7 - p = 7.60
-p = -1.1
p = 1.1
1j + 2(1.1) = 2.9
j + 2.2 = 2.9
j = .7
3) The values of p and q:
p = $1.1 per pancake, j = .70 cents per glass
Answer:
$500
Step-by-step explanation:
Today the price of a Jeep is $25,000.
In 1970, the price was $5,000.
We need to find the relative price. It can be calculated as follows :

So, the relative price is $500.
Answer
3
Step-by-step explanation:
h(-6)=-(-6)-3
h(-6)=6-3
h(-6)=3
This is essentially asking how many different ways to partition 6 into 3 segments.
I am assuming "no ball in a box" is not allowed.
6 can be partitioned as
(4,1,1), (3,2,1), and (2,2,2)
So, calculate each partition, we get
(6 choose 4) + (6 choose 3)*(3 choose 2) + (6 choose 2) * (4 choose 2)
= 15 + 20*3 + 15*6
=165