1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
2 years ago
6

The point (3, 6) is on the graph of y= 5f(2(x+3))-4 . Find the original point on the graph of y=f(x).

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]2 years ago
7 0

Answer:

<em>(12, 2)</em> is the original point on the graph of y=f(x).

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

y= 5f(2(x+3))-4 has a point <em>(3, 6)</em> on its graph.

<u>To find:</u>

Original point on graph y=f(x) = ?.

<u>Solution:</u>

We are given that The point (3, 6) is on the graph of y= 5f(2(x+3))-4

If we put x = 3 and y = 6 in y= 5f(2(x+3))-4, it will satisfy the equation.

Let us the put the values and observe:

6= 5f(2(3+3))-4\\\Rightarrow 6= 5f(2(6))-4\\\Rightarrow 6= 5f(12)-4\\\Rightarrow 6+4=5f(12)\\\Rightarrow 5f(12)= 6+4\\\Rightarrow 5f(12)= 10\\\Rightarrow f(12)= \dfrac{10}{5}\\\Rightarrow f(12)= 2\\OR\\\Rightarrow 2=f(12)

Now, let us compare the above with the following:

y=f(x)

we get y = 2 and x = 12

So, the original point on graph of y=f(x) is <em>(12, 2).</em>

You might be interested in
Al sumar fracciones con igual denominador, debemos sumar numerador con numerador y denominador con denominador. Verdadero o fals
Ahat [919]

Answer:

La respuesta es falso.  

Step-by-step explanation:

La respuesta es falso.  

Cuando se suman fraccciones con igual denominador, se suman los numeradores (numerador con numerador) y se deja el mismo denominador (el cual es común en ambos). Por ejemplo, la suma de 1/5 + 3/5 da como resultado:    

\frac{1}{5} + \frac{3}{5} = \frac{1 + 3}{5} = \frac{4}{5}

En el caso de fracciones con diferentes denominadores, tampoco se suma numerador con numerador y denominador con denominador. En ese caso se debe encontrar el mínimo común múltiplo.

 

Por lo tanto, la respuesta es falso.

Espero que te sea de utilidad!

7 0
2 years ago
Tony has 6 dollars in change in his car. Every time he drives to visit his grandma, he pays $1.25 in tolls. Which graph represen
olga_2 [115]
After paying 4 tolls, Tony will have 4×$1.25 = $5.00 less change in his car. At that point, he will have $1 in change. The appropriate choice is
  graph of line going through (0, 6) and (4,1)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please answer this question
aniked [119]
Option "D" would be your answer.

- KJ, JL, LK
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A personality test is designed to determine what two things?
Vikentia [17]

Answer: Personality testing refers to techniques that are used to accurately and consistently measure personality.

Step-by-step explanation:  Personality is something that we informally assess and describe every day. When we talk about ourselves and others, we frequently refer to different characteristics of an individual's personality.

6 0
2 years ago
What is 6 divided by 3999 divided by 10021
Dvinal [7]

Answer:

0.00000014972309

Step-by-step explanation:

6/3999=0.00150037509

0.00150037509/10021=  0.00000014972309

hope this helps

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 7.984 ÷ by 1.99 =  what  ???? <br><br><br><br> help plz me
    15·1 answer
  • The width of a rectangle is 7 meters greater than its length
    14·1 answer
  • The length of line segment AK is 640 meters. ∆ABC, ∆CDF, and ∆FJK are similar, and 2AC = CF = 2FK. The first pillar is 20 meters
    10·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • Suppose a student carrying a flu virus returns to an isolated college campus of 6000 students. Determine a differential equation
    5·1 answer
  • Write 7.263 to 1 decimal place​
    7·2 answers
  • The equation 125 + 37.52x = y models the amount of money in your wallet Y is the total amount of dollars and x is the number of
    13·1 answer
  • It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? The answer has to be as
    11·1 answer
  • May someone please help? thank you!
    9·1 answer
  • Emerson deposited $194 into the bank. What will the balance be if Emerson left the money there for 7 years with an interest rate
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!