1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
2 years ago
10

Read the following statement:

Mathematics
2 answers:
svp [43]2 years ago
8 0

Answer:  EF overbar congruent to GH overbar

Step-by-step explanation:

The given statement : Line segment EF is congruent to line segment GH.

In geometry , we can represent the name of a line segment by putting a bar or line on the name of the line.

For example we can write "Line segment AB" as \overline{AB} or AB overbar.

Therefore, for the given statement "Line segment EF is congruent to line segment GH", the equivalent statement will be :

" EF overbar congruent to GH overbar"

Serga [27]2 years ago
3 0
Well, since it says it's congruent, it's congruent. EF overbar congruent to GH overbar.
You might be interested in
X=|y| what is the domain and range ?
cricket20 [7]

Answer:

Domain: x ≥ 0

Range: All real numbers

Step-by-step explanation:

This is an absolute value function which creates a V for its graph. Since the absolute value is on y, the function is rotated to the right or sideways.

This means only the x values of 0 and greater are used in the function. Since the domain is the set of all x values then it is x≥0.

This also means that all y values are used on the y-axis. There is no restriction on the y values. Since the range is the set of all y values then it is all real numbers.

5 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Unit Circle
Ronch [10]

Answer:

0 is the correct answer dude

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP WITH THIS <br> Q1
levacccp [35]

Answer:

\frac{1}{4} (x-5)=13

Step-by-step explanation:

So when we multiply this is what we get:

\frac{x-5}{4}=13

then we multiply the 4 by 13:

x-5=52

then after that we add 52+5 and we get:

x=57\\

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Whats the prime factorization for 640
ahrayia [7]
The prime factorization of 640 can be written as 27 × 51 where 2, 5 are prime.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the length of the hypotenuse of the triangle?
    8·2 answers
  • Javier went to the zoo today and saw 6 monkeys. That is 3 fewer than he saw last Saturday. How many monkeys did Javier see last
    12·1 answer
  • Graph 3x + 2y = 6. Can someone help with this
    11·2 answers
  • Which binomial is a factor of 9x2 – 64?
    14·1 answer
  • Please help please please I will give brainliest to best answer-only 2 questions
    15·1 answer
  • A scout troop is collecting aluminum cans to raise money. They have collected 150 lbs. of aluminum for which they can get 80 cen
    10·1 answer
  • Chanita wants to swim the 21-mile English Channel in 48 hours. On the first day she swam 9 miles and then was picked up by a fer
    13·1 answer
  • Plssss someone help!!!
    10·2 answers
  • Plsssssss helppp ;w;w;
    7·2 answers
  • Sarah saves $1. 5 daily while jessica saves $1 more than sarah each day. Although jessica started saving 10 days later than sara
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!