1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
7

Simplify the radical expression.

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
6 0

Answer:

9√3

Step-by-step explanation:

√(81*3)

√81*√3

9√3

You might be interested in
Rewrite the expression. Use an exponent, rather than repeated multiplication. (-4) (-4). Then simplify. Show work.
MakcuM [25]

{4}^{2}
it is four to the power of two
7 0
3 years ago
Martin earned the following scores on his last five tests.
Arada [10]
IQR= 18 is the interquartile range of his scores.
8 0
3 years ago
The SI unit for speed is<br> a. m.<br> b. m/s.<br> c. m/s².<br> d. m/s west.
aniked [119]
Speed  =  Distance / Time

SI unit for Distance is meters, m,  and for time is seconds, s,

Speed  =  Distance / Time  = m/s

Option b.
7 0
3 years ago
hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii what is 3+3 i do not know and i neeeeeeeeeeeeeeeeeed heeeeeeeeeeeeeeeeee
Studentka2010 [4]

Answer:

its 6

Step-by-step explanation:

brainlist

5 0
3 years ago
The cost of 24 bottles of water is $6. How much does it cost for 10 bottles of water?
Stels [109]

Find the unit rate: 24 water bottles ÷ 6 dollars total = $0.25 a water bottle

Next, take the rate per water bottle and multiply it by ten: $0.25 a water bottle x 10 bottles of water = $2.50 total

So, this gives you your final answer. Ten bottles of water cost you $2.50!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The following information is obtained from two independent samples selected from two normally distributed populations.
    7·1 answer
  • Need help with this, thank you!!!!
    11·1 answer
  • Two polygons are similar with the longest side of one 8 and the longest side of the other 10. Find the ratio of the areas.
    11·2 answers
  • Car A began a journey from a point at 9 am, traveling at 30 mph. At 10 am car B started traveling from the same point at 40 mph
    8·1 answer
  • If the monthy cost for 23 HCF is $48.31 , what is the monthly cost for 18 HCF?
    11·1 answer
  • Aisha wants to make a dog bed for her new puppy. She buys 2.5 yards of fabric. If the fabric costs $4.90 per yard, how much does
    13·1 answer
  • HELP WITH QUESTION 4 PLZ ASAP <br><br>thx for the help!!
    14·1 answer
  • Karina and Perry are cleaning up litter in the park for community service hours. Karina and Perry both claim they have covered t
    12·1 answer
  • PLEASE HELP QUICKLY!!! A student's parents offer him one of two options to receive scholarship money for college.
    11·1 answer
  • 3x = 0.5.2<br><br> x = -6 or x = 0<br> x = -4 or x = 3<br> x = -2 or x = 1.5<br> x = 0 or x = 6
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!