1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
3 years ago
7

4. The Blackhawk Eagles scored 4 points more than the Lane Vikings. The

Mathematics
1 answer:
konstantin123 [22]3 years ago
7 0

Answer:

Lane Viking's Score is 17

Black Eagles's Score  is 21

Step-by-step explanation:

Let Lane Viking's Score be x and Black Eagles's Score be y.

Black Eagles's Score = 4+ Lane Viking's Score

so y = 4 + x    (Equation 1)

Total Score = 38

Black Eagles's Score + Lane Viking's Score = 38

so y + x =38     (Equation 2)

Putting y's value from Equation 1 in Equation 2

4 + x + x = 38

2x = 38-4

x=34/2

x=17

Putting value of x in Equation 1

y = 4 + 17

y = 21

You might be interested in
-3x+y=5, y=7 solve using substitution
borishaifa [10]

substitute 7 for y then solve for x

x = 2/3

6 0
3 years ago
14. A bag contains 20 marbles. There are 4 blue
Vladimir [108]

Answer:

30%, or 1/3

Step-by-step explanation:

If there are 20 total marbles, and 6 of them are red, to find the probability of pulling a red marble you would do 6/20, which simplifies to 1/3. This can also be written as 30%.

Hope this helps! :)

4 0
2 years ago
Please help ! I don’t understand :(
Elina [12.6K]

Answer:

A. The number quadrupled each week

Step-by-step explanation:

f(x)= 3(4)^x

As per the function, each week number increases 4 times

So the answer choice is A

7 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
A swimming pool had
Alinara [238K]
I believe your answer is 75 percent but i’m not 100 percent sure
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A 5 lb. bag of potatoes this week is $3.50. Last week, it cost $2.75.
    14·1 answer
  • Why shouldn't you let a doctor put one of those sticks in your mouth
    7·1 answer
  • How do you graph x+2y=-4 and 4y=3x+12
    8·1 answer
  • Graph the line y=1/2x+3
    15·2 answers
  • Que dimensiones de superficie mínimas tendría que tener la platea donde se armara el tanque australiano que tiene un diámetro de
    7·1 answer
  • Which is the graph of the function f(x) = Negative StartRoot x EndRoot?
    8·2 answers
  • 18-3×5+32÷4 (show with procedure fast..)​
    10·2 answers
  • Please solve ASAP I need help with this
    8·1 answer
  • $\triangle DEF$ is the medial triangle of $\triangle ABC$ and $\triangle XYZ$ is the medial triangle of $\triangle DEF.$ If the
    11·1 answer
  • Help me I don’t understand
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!