1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
12

True or False. To select 3 items out of 4 distinct objects, use C(4,3).

Mathematics
1 answer:
kenny6666 [7]3 years ago
6 0

Answer:

True.

Step-by-step explanation:

C(4, 3) means the number of combinations from 4 items taking 3 at a time.  We are selecting 3 distinct items and it doesn't say anything about the order in which they are selected , so we use  a combination formula  not a permutation ( where order does matter).

C(4, 3)  = 4! / 3! 1!

= 4*3*2*1 / 3*2*1*1

= 4.

There are 4 ways to select 3 items from 4.

You might be interested in
Which is the graph of the linear equation X=-2
tankabanditka [31]

Answer:

photomath thats what u should use or put it in a calculator

3 0
3 years ago
X+3/2 - X-2/2 = 1 Hence find p, if 1/X + p = 1​
jek_recluse [69]

Answer:

pie =1 so hence find p x+3+2 -X-22+1 =1

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
What triangle is made up of these angles 50 degrees 110 degrees 20 degrees
zhuklara [117]

Answer:

It's a scalene triangle

Step-by-step explanation:

There are different types of triangle

The equilateral triangle which has all sides and angle equal i.e 60 degrees each

The isosceles triangle which has two sides and two angle equal

The right angle triangle which has an angle of 90 degrees

Scalene triangle which all the sides and angle are of different sizes

8 0
2 years ago
It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?
Arlecino [84]
Each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
6 0
3 years ago
How to draw a picture that represents 24 divided by 6
olasank [31]
Draw a cake or a pie cut into 24 pieces. Then draw 6 figures around the cake. color code each group of 4 pieces of cake and coordinate it with figure.

Ex: If 4 pieces of the cake were red, color one of the figures red so each figure gets 4 pieces of the cake.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Multiplying Monomials and Binomials multiply 15w(w+15)
    7·1 answer
  • Please help ASAP!!!
    15·1 answer
  • A 2-column table with 9 rows. The first column is labeled year with entries 1970, 1975, 1980, 1985, 1990, 1995, 2000, 2005, 2010
    14·1 answer
  • PLEASE HELP
    8·2 answers
  • Marissa is tying bows to use as decorations for the holidays. She has 72 ribbon, and each bow requires 2.4 inches of ribbon. How
    8·2 answers
  • A regulation-size women's basketball has a diameter of 9.07 inches. What is the surface area of the basketball? Use 3.14 for π a
    7·1 answer
  • Which statement is true?
    15·1 answer
  • It costs $34.95 to rent a jet ski for four hours plus $15.75 for each additional hour. You have $100. Can you rent the jet ski f
    5·2 answers
  • To assemble a product you stack 0.10 Inch of foam, 1/4 Inch ofmetal, 1/2 inch of wood and 0.1 inch of fabric. How thick is the
    9·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (0, 3) and (5, -3)?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!