1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
13

Mass = 100g, Volume = 20ml, what is density?​

Mathematics
2 answers:
bezimeni [28]3 years ago
3 0

Answer:

density = 5 g/ml

Step-by-step explanation:

d=m/v

d= 100/20

RSB [31]3 years ago
3 0

Answer:

Hello!!! Princess Sakura here ^^

Step-by-step explanation:

You should start by writing your formula.

d=\frac{m}{v}

then you should plug in what you already know which in this case we know that the mass is a 100 grams and that the volume is 20 ml.

d=\frac{100}{20}

Then you would solve it like a normal equation.

d=5

<u>Don't forget to label</u>

5 g/ml

<u />

You might be interested in
a 76 inch pipe is cut into two pieces One piece is three times the length of the other find the lengh of the shorter piece?
SOVA2 [1]

Answer:

/

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
last year, debra opened an investment account with $7600. At the end of the year, the amount in the account had increased by 29.
-BARSIC- [3]

There are $9842 in her account at the end of last year.

Step-by-step explanation:

Given,

Amount in account = $7600

Increment by the end of year = 29.5%

Amount of increase = 29.5% of amount in account

Amount of increase = \frac{29.5}{100}*7600

Amount of increase = 0.295*7600 = $2242

The increase is $2242.

Amount after increase = 7600 + 2242 = $9842

There are $9842 in her account at the end of last year.

Keywords: percentage, division

Learn more about percentages at:

  • brainly.com/question/10414011
  • brainly.com/question/10483199

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in que
vovangra [49]

Answer:

$4f

Step-by-step explanation:

Let's assume f represents the number of pounds of fruit.

We need to multiply the number of pounds of fruit by the cost per pound.

This is $f * 4, or in a simpler form, $4f.

6 0
4 years ago
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
vagabundo [1.1K]

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone answer number 11?
Anna71 [15]

Answer:

Step-by-step explanation:

To be rational means to be able to express the result as the ratio of two whole numbers.

a) 4/7 + (-1/3) = 12/21 - 7/21 = 5/21 so rational

b) √(4) • 2/5 = ±2 • 2/5 = ±4/5 so both solutions are rational

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Meredith rented a bike from Bubba’s Bike Shack. They charged $2 per hour. Meredith paid $26. Which equation could be used to fin
    9·1 answer
  • Write an algebraic expression for the perimeter of a rectangular garden with a width of 3 feet and a length of 2y feet. Simplify
    12·1 answer
  • Solve a,b,c,d please
    6·1 answer
  • What is the value of x in the equation 1/5x - 2/3y = 30 , when y = 15
    15·1 answer
  • Plz help to do it of math​
    15·1 answer
  • Given below are the analysis of variance results from a Minitab display. Assume that you want to use a 0.05 significance level i
    10·1 answer
  • Rolando surveyed 35 classmates about their favorite sports. He put his results in the table.
    5·1 answer
  • Answer the problem please
    10·1 answer
  • Helppp ya boyyyyyy!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • What shape is this? i have a test, i need answers rn
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!